Eğitici Genel Kültür Oyunları Hangileridir?
Eğitici genel kültür oyunları nelerdir?

Eğitici Oyun Nedir?

            Eğitici oyun, insanlara oynarken aynı zamanda bir şeyler öğreten oyunlardır. Özellikle çocuklarla oynanan oyunları eğitici olması çok önemlidir. Freud’a göre; çocuk 0 ile 6 yaş arasında karakterinin büyük bölümünü oluşturur. Bu nedenle bu yaşlar aralığındaki çocuklarla yaptığımız her türlü etkinliklerin; onları geliştirmek amacı taşımasına özen gösterilmelidir. Bunun da en etkili yolu çocuklarla, genel kültürlerini geliştirecek oyunlar oynamaktır.

Eşleştirme Oyunları

            Eşleştirme oyunlarında bayrak ve ülke eşleştirmek, çocuğun genel kültürünü arttıracaktır. Bu oyun için ilk önce oyun kartları hazırlanır. Oyun kartına sırasıyla ülkeler yazılır. Daha sonra diğer oyun kartlarına bu ülkelerin bayrakları çizilir. Oyun kartları rastgele bir zemine dizilir ve çocuktan bayrak ve ülkeleri eşleştirmesi istenir. Böylelikle çocuk coğrafya alanında fark etmeden genel kültürünü arttıracaktır.

Bayrakları Tanıma Oyunu

            Aynı bir önceki oyunda olduğu gibi, çocuğun ülke ve bayraklarını tanıması amacı ile oynanır. Bu sefer eşleştirmeden farklı olarak, çocuktan gördüğü bayrağın hangi ülkeye ait olduğunu direkt söylemesi beklenir. Genellikle eşleştirme oyunundan sonra genel kültür bilgisinin daha kalıcı hale gelmesi amacıyla oynanır.

Hayvan Bulmaca Oyunu

            4 ve 5 yaş grubundaki çocukların hayvanlarla ilgili bilgilerini arttırmak amacıyla oynanır. Çocuğa hayvanlarla ilgili ipuçları söylenir ve çocuktan doğru tahmin yapması beklenir.

Doğru Mu Yanlış Mı? Oyunu

            Bu oyunun hangi kategoride olacağına çocukla oyunu oynayan kişi karar verir. Genellikle çocuğun ilgi duyduğu ve iyi bildiği sorular sorularak oyuna başlanır. Böylelikle çocuğun dikkati oyuna çekilmiş olacaktır. Bildiği soruların arasına bilmediği bir bilgi eklenerek; o bilgiyi de öğrenmesi sağlanır. Bu oyun oynanırken dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Çocuğa üst üste bilemediği soruları sormak ya da ilgisini çekmeyen alanlardan soru sormak bir süre sonra onun oyundan sıkılmasına neden olacaktır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir