Altın Nedir?

Altın, tarih öncesi çağlardan beri bir süs eşyası, madeni para ve takı malzemesi olarak kullanılmıştır. Nadir bulunması ve işlenebilirliği nedeniyle değeri bozulmadan kalırken kolaylıkla süs eşyalarına, madeni paralara veya mücevherlere dönüştürülebilir. Altının yumuşak işlenebilirliği, mücevher üretimi için kolayca levha ve tel haline getirilebileceği anlamına gelir; sadece cıva ve biraz nikel ondan daha serttir.

Altın, Dünya’da nadir olabilir, ancak var ve yerden çıkarılabilir. En çok yeraltı damarlarında bulunur veya gümüş ve bakır cevherleri gibi cevherlerde diğer metallerle karışır; altın mükemmel bir elektrik ve ısı iletkenidir; ayrıca iletkenliği onu en iyi elektrik iletkenlerinden biri yapar. Altın, nitrik asit, hidroklorik asit, sülfürik asit, asetik asit fosforik asit sitrik asit ve oksalik asit dahil çoğu asitle reaksiyona girmez; ancak havada hidrojen sülfit ile reaksiyona girerek siyah gümüş sülfit kararması (kararma) oluşturur.

Saf altın, madeni para veya mücevher kullanımı için çok hassastır, bu nedenle, gücünü ve dayanıklılığını artırmak için çoğunun diğer metallerle alaşımlanması gerekir. Bu süreç, dünyadaki altın üretiminin çoğunu üretir. Altın ayrıca elektrik konektörleri ve kızılötesi koruma gibi endüstriyel kullanım da bulur; yansıtma özelliği nedeniyle aynalar ve dekoratif kaplamalar için de popüler bir seçim haline geldi; güzelliği ve nadir olması onu zenginlik ve gücün bir işareti olarak görülmesinin yanı sıra aynı zamanda önemli bir yatırım aracı yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir