Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır?

Kabak Tatlısı Tarifi

            Kabak tatlısı kış aylarının vazgeçilmezi olan karşıdan bakıldığında kolay gibi gözüken ama tecrübe ve marifet gerektiren bir tatlıdır. Yapım aşamasında birçok püf noktası vardır. Her ne kadar el lezzeti önemliyse de kabağın kendisinin güzel olması çok daha önemlidir. Eğer kabağın kendinde tat yoksa fazla şeker ilave etmenize rağmen yine de asıl lezzeti yakalamanız oldukça zordur. Kabak tatlısı yapımında diğer bir zorluk da kabağın ne kadar şekerde bekleyeceğidir.  

Kabak seçimi

-Kabağın güzel olduğu dış kabuğundan anlaşır. Özellikle dış kabuğu daha yeşil olan kabakları tercih edin. 
-Hazır kesilmiş, poşetlere konulmuş kabaklardan tercih edecekseniz renginin turuncu ve iç taraftaki yeşil bölgenin kalın olmamasına dikkat edin.
-Kabakları keserken yeşil kısmı varsa kabuklarını daha derin soyun. Piştikten sonra yeşil kısımlar sertleşip tatsızlaşır. 

Yapılışı 

            Kabak tatlısı yapımında malzemeler kabak ve şekerden oluşmaktadır. Süslemek istenirse ceviz, fındık, fıstık, hindistan cevizi, tahin gibi herkesin ağız tadına göre üzerine eklenerek servis edilebilir. 

            2 kg kabak için 1,5 su bardağı şeker yeterlidir. Büyük bir tencereye dilimlenmiş kabaklar konur ve üzerine şeker dökülür. Eğer zaman varsa 1 gün boyunca tencere içerisinde beklemesi önerilir. Kabak üzerindeki şeker kabağın sulanmasını sağlar. Tencerenin üzeri alüminyum folyo ile hava girmeyecek şekilde kapatılır. Ertesi gün tencerenin üzerindeki folyo alınır ve kapat kapağı kapalı şekilde kısık ateşte uzun süre pişirilir. 

            Yeşil kabuklular gri kabuklu kabaklara göre daha sulu olduğu için pişirirken su istemez. Fakat aldığınız kabağın kabuğu daha gri ise 1 gün boyunca şekerde bekletilen kabağın üzerine pişirme esnasında 1 su bardağı su da ilave edilmelidir. Son olarak pişen kabağın soğuması için tabaklara alınır ve ağız tadına göre servis edilir.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir