Dron Nedir?

  İnsansız Hava Araçları ismini duymayan yoktur. Bu tür araçlar içerisinde herhangi bir canlı birey bulundurmadan bir kumanda merkezinden kumanda edilmek şartı ile havalanabilen hava araçlarının genel adıdır. Normal zamanlarda insansız hava araçları askeri alanda, savunma ve saldırı kuvvetleri tarafından kullanımları TV da sıkça insanların karşısına çıkmaktadır. Tabii ki insansız hava araçları sadece silah sanayinde değil birçok alanda kullanılmaktadır. Bunu en yaygın ve bilindik olarak kullanılan modellere “DRON” denir. Bunlara insansız hava araçları da denebilir. 
 
  Dron modelinden modeline ve kullanım alan ve amaçlarına göre farklılık göstermektedir. Modeline göre 10 cm ile yaklaşık olarak 2 metre arasında en ölçütlerine sahip dron bulunurken akla gelmeyecek kimi insanlara göre kimine göre gereksiz sayılabilecek birçok alanda kullanılmaktadırlar. Son dönemlerde özellikle karşımıza eğlence amaçlı olarak kullanılan bir teknoloji aleti olarak çıkmaktadır. Sanılanın aksine dron insan hayatının birçok alanında yer edinmiş ve edinmeye devam etmektedir.
 
  Dron kısaca bir kumanda ile veya bir telefon ve tablet gibi bir cihaza bağlandıktan sonra kumanda edilerek belirli mesafelere kadar havalanıp, çeşitli yönlere gidebilen insansız hava araçları. Kamerası ile (çoğu modeli kameralı olur) ulaşılması zor noktaların çekiminde veya helikopter ve kamera gibi büyük ölçekli makineler kullanmaya gereksinim duymadan çekim yapmaktan ürün nakliyatına kadar birçok alanda kullanılmak üzere mini havalanan insansız hava araçları.
 
Hangi Alanlarda Dron Kullanılıyor 

Gazetecilik ve TV Dünyasında

Seyahat

Tarım ve Sulama

Pazarlama

Spor Müsabakaları

Yarış Çekimleri

Kargoculuk

Haritacılık

Sağlık

Haberleşme

Moda

Acil Yardım

 
Gazetecilik ve TV Dünyasında Dron Kullanımı
 
  Dron kullanımının en çok yapıldığı alanlardan biri olan gazete ve TV sektörü çoğunlukla haber çekimleri sırasında dron kullanırlar. Büyük çaplı kaza, deprem ve facia gibi olayların geniş açılı ve daha anlaşılır bir şekilde kayıta alınarak izleyiciye sunulması konusunda dron kullanımı gazete ve TV lerin habercilik konusunda çok yardımcısı olmaktadır.
 
  Bunun yanında Televizyon kanallarında yayınlanan ve televizyonların en büyük geliri olan reklamları almalarında yardımcı olan dizilerin çekimleri sırasında dron kullanımı çekimler sırasında kullanılması ile teknoloji ve dizi/film sektöründe de yerini almıştır.
 
Spor Müsabakaları ve Dron
 
  Futbol maçları, olimpiyatlar ve dahası gibi açık alanda yapılan müsabakalarda dron kullanımı izleyiciye daha iyi bir sunuş keyfi yaşatmak için kullanılmaktadır.
 
Yarışlar  
 
  Araba yarışlarında yapılan profesyonel dron çekimleri araba ve yarış sevenlerin çok fazla ilgisini çekmekte ve izleyiciye yarış esnasında ekstradan zevk katmaktadır.
 
Kargoculuk
 
  Bazı büyük kargo ve sanal alışveriş sitelerinin dron yardımı ile kargo ve sipariş teslimatına başlamak için çalışmalar yapıp bazılarının ise ufaktan da olsa başlaması ile bu küçük teknoloji Kargo ve alışveriş sektöründe de yerini almıştır.
 
  Sonuç olarak dron, gökyüzünü insanlığın elleri arasına almasını sağlayan, insan kontrolündeki bir uçak veya helikopter oyuncağı denilebilecek son zamanların insanlığa en faydalı buluşlarından birisidir.
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir