Sesli Kitap Nedir?

  Kitap bir insanın hayatında kendine edinmesi gereken en iyi dost olması gereken, içerisinde tonla faydalı bilgiler barındıran, kağıttan yapılan sayfalarla dolu küçük bir dost. Son yıllarda özellikle gençler başta olmak üzere kitap okuma oranları çok düşüktür.
 
Hangi Ülke Ne kadar Kitap Okuyor?
 
  Kitap okuma oranları ile yapılan araştırmaların sonucunda, çıkan sonuçlar incelendiğinde yüzde 21 okuma oranı ile ilk sırayı İngiltere ve Fransa paylaşmaktadır. Onların devamında ise yüzde 14 okuma oranı ile Japonya, yüzde 12 ile Amerika Birleşik Devletleri ve arkasında yüzde 9 kitap okuma oranı ile İspanya gelmektedir. Türkiye ise maalesef yüzde 0,1 okuma oranı ile dünyada resmiyetteki 193 ülke arasında 86. sırada yer almaktadır.
 
Türkiye’de Kitap Okuma
 
  Türkiye’de dört kişilik bir ailenin aylık iletişim ve telefon giderlerine harcadığı tutar ortalama 173 TL olarak hesaplanırken edilirken aylık kitaba harcanan para ise 5,5 TL olarak önümüze gelmektedir. Türkiye’de okunan kitaplar ise;

Aşk Kitapları %45

Dini Kitaplar %43

Masal, Kişisel Gelişim, Fıkra ve Siyaset Kitapları

 
Nasıl Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanılır?
 
  Kitap okuma alışkanlığı kazanmak isteyen bir birey ilk olarak hikaye veya roman kitaplarından başlayabilirler. Bu tarz kitaplar akıcı ve okuyucuyu sıkmadan ilerledikleri için başlangıçta okuyucuya moral ve motivasyon konusunda yardımcı olacaktır. Bunun yanında daha farklı bir yol daha vardır. Sesli kitaplar. Bir kitabı aynı anda okurken bir yandan da telefon veya bilgisayardan sesli şekilde okunan versiyonunu dinleyerek okuma işine başlanabilmektedir.
 
Sesli Kitap Nedir?
 
  Sesli kitaplar, normal kitapların bir ses sanatçısı tarafından stüdyoda okurken okuyucunun sesinin kayıta alınarak teknoloji vasıtası ile uygulamalar ve siteler üzerinden kullanıcılara kitabı okumak yerine dinleme seçeneğini sunmaktadır. Yolda yürürken, evde kanepede veya yatakta uzanırken, arabada ve bunlar gibi birçok ortamda kolaylıkla erişilebilen sesli kitaplar kitap okumayı seven ama okuma zamanı bulamadığında dinlemek isteyen kişiler için çok kullanışlı bir uygulamadır.
 
  Belki üşengeçliğe sürükler veya kitap okumaktansa dinlemek yerini alır bilinmez ama ne kadar kolay ve zevkli de olsa sesli kitaplar normal bir kitabın yerini tutacağı, kişiden kişiye değişmekle, meçhuldür. Ama bir yandan da kağıttan kitapların teknoloji ile birleşerek insanlığa sunulması insanlık için güzel ve faydalı bir gelişmedir.
 
  Sesli Kitap Mı Normal Kitap Mı?
 
  Sesli kitaplar ile normal kitapları aynı kategoride değerlendirmek çok doğru olmayacaktır. Çünkü normal kitaplar ele alınıp okunan ve okurken okuyucunun el göz koordinasyonu ile devam edebilen bir eylemdir. Sesli kitaplar ise bireylerin kafasını toparlamak, uyumak veya boş vaktinde vakit geçirmek amaçlı açıp dinlediği ve hayal ettiği bir teknoloji ürünüdür.
 
  Bir kimsenin normal bir kitabı eline alıp okuması ile sesli bir kitabı telefonundan açıp dinlemesi birbirinden çokta olmasa da yine de bağımsız iki olay olarak değerlendirilebilir.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir