ChatGPT ve Sınırları

ChatGPT, kullanıcı sorularına yanıt vermek için doğal dil işlemeyi (NLP) kullanan bir AI sohbet robotudur. Yanıtları, insan etkileşimlerini taklit etmek için modellediği kitaplardan, makalelerden ve web sitelerinden alınmıştır.

OpenAI, çevrimiçi müşteri hizmetleri için pekiştirmeli öğrenme, kullanıcı geri bildirimi ve en başarılı yanıtları sıralayan ödül modellerini kullanarak bir dizi soruyu yanıtlayan, önceden eğitilmiş bir üretken sohbet sistemi geliştirdi.

AI etkileyici yetenekler sunsa da bazı sınırlamalar vardır. Hatalar üretebilir ve dilin nüanslarını tam olarak anlamaz.

Verileri veya sorguları doğru bir şekilde yorumlayamazsa yanlış yanıt vermek, ilk bakışta makul görünen ancak zamanla yanlış olan beklenmeyen yanıtlarla sonuçlanabilir.

Girişteki ince ayarlara veya soruları tekrar etme girişimlerine karşı oldukça hassas olduğundan, soruları yanlış yorumlamak ve yanlış yanıtlar vermek hem işletmeler hem de kullanıcılar için zararlı olabilir.

Bu sorun nedeniyle StackOverflow, ChatGPT tarafından oluşturulan yanıtları yasaklamak için adımlar attı çünkü bunlar genellikle yanıltıcı olabilir ve bir kişinin yanıtlarında hangi duyguların yattığını anlama yeteneğinden yoksundur.

Botlar gibi Yapay Zeka araçları hayatımızı kolaylaştırma potansiyeline sahip, ancak yaygın kullanımları yaygınlaşmadan önce düzeltilmesi gereken birkaç önemli teknik detay var. Ayrıca, kontrolsüz botlar, işletmeler tarafından uygun şekilde izlenmesi ve yönetilmesi gereken güvenlik riskleri oluşturabilir.