Okullarda Beden Eğitimi Dersi Şart Mıdır?

            Her okulda beden eğitimi dersi şarttır. Beden eğitimi derslerinin verilmesi, her okulda zorunlulu olması gerekiyor. Her beden eğitimi dersinde insanların sürekli hareket etmeleri, koşmaları gerekiyor. Daha dinç ve dayanıklı bir vücuda bu tür etkinlikler yaparak sahip oluruz. Günümüz zamanında ise her insanın aklında fit bir vücuda sahip olmak vardır. Ama genel olarak her insan bunun için uğraşmaz, spor yapmaktan vazgeçerler.

            Özellikle lise döneminde bunun mümkün olduğunun farkında olmamız lazım. Çünkü her insanın gelişim çağı lise dönemidir. Fit bir vücuda sahip olmak için belirli hareketleri lise döneminde daha çok yapmalıyız. Gelecekte beden eğitimi ve spor yönetimi ile ilgili bir bölüm okuyup antrenör veya beden eğitimi öğretmeni olmak isteyen insanlar için beden eğitimi dersi görmeleri gerekmektedir.

            Beden eğitimi ve spor yönetimi bölümünü kazanmak için dayanıklı, güçlü ve dinç olmaları gerekiyor. Bunu ise lise döneminde kazanırlar. Sonuç olarak her hangi bir lisenin beden eğitimi dersi vermesi gerektiğini böylelikle anlayabiliriz.

            Beden eğitimi dersini alan bir birey masa tenisi, badminton, basketbol, futbol ve voleybol gibi sportif aktiviteler yapabilir. Basketbol, futbol ve voleybol gibi takım oyunları oynayarak takım oyununun, belirli bir düzen içerisinde hareket etmenin ne demek olduğunu anlar, sorumlu olduğu görevi yerine getirmesi gerektiğini öğrenir. Masa tenisi ve badminton gibi sportif aktiviteler yaparak tek başına mücadele etmeyi ve ayakta kalması gerektiğini öğrenir. Böylelikle beden eğitimi dersinin bir insana olan katkısı sadece vücudun veya bedenin gelişmesi değil, sorumluluk davranışının da gelişmesinde büyük bir katkı sağlar. Beden eğitimi derslerini çok zevkli bir hale getirebiliriz.

            Topluca halat çekme etkinlikleri yapılabilir. Topluca koşu yarışmaları yapılabilir. Ve bunun gibi bir sürü zevkli aktiviteler… Masa tenisi ve badmintonda da olduğu gibi, koşu yarışmaları ve halat çekme gibi sportif bir etkinlik yaparak mücadele etmeyi öğrenebiliriz. Hayatımızda bir şeyi başarmak için mücadele etmek gerekiyor. Beden eğitimi dersindeyken sadece vücudumuzu sağlam veya dayanıklı olmasını sağlamayız. Aynı zamanda hayatta her zaman mücadele eden ve hedefimizin peşinden giden bir insan oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir