Spor Nedir?

Spor Ve Vücut Sağlığı

            Spor, uygulanan eğitimler yardımıyla insan vücudunun sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlayan bir işlevdir. Bununla birlikte sporun çeşitli dalları mevcuttur. Bu dallardan birkaçı, futbol, voleybol, basketbol, yüzme, tenis, binicilik, güreş gibi dallardır.
 
Sporun Tarihi 

            Sporun gelişme tarihi, eski Yunanistan’a kadar dayanmaktadır. Bunun nedeni, eski Yunanistan Çağı’nda eğitime büyük bir önem verilmesiydi. Bununla birlikte sporunda gelişmesinde önemli katkılar bulunmaktadır. Yunanistan’da dört yılda bir oynanan olimpiyat oyunları düzenlenirken, bu oyunlarda gençler birbirleriyle yarışmaktadır. Fakat eski Roma’da gerçekleştirilen sporlar, gençleri savaşa hazırlamak için uygulanan bir yöntemdi. Orta Çağda ise, binicilik ve kılıç eğitimleri soylu kişiler tarafından öğreniliyordu. Bu öğrenim de, tıpkı eski Roma’da olduğu gibi savaş eğitimleri amacı güdülmekteydi.

Türkler İçin Önemli Spor; Avcılık
 
            Orta Asya’da yaşanılan dönemde Türkler, spora önem vermeye başlamışlardır. Bununla birlikte bazı sporlar, Türklere dayalı önemli spor dalları arasına girmektedir. Bunlardan bazıları, okçuluk, güreş, ağırlık kaldırma ve avcılıktır. En çok da bu durum, Osmanlı İmparatorluğu çağında büyük önem kazanmaktadır. 
 
            Günümüzde gerçekleştirilen sporlar neticesinde, aynı zamanda kulüpler kurularak yarışmalar oluşturulmuştur. Sporun çeşitliliği doğrultusunda spor dalları takımlar halinde yapıldığı gibi tek kişilik sporlar da yapılabilir. Tek kişilik gerçekleştirilen spor dalları, binicilik, okçuluk, bisiklet, avcılık olurken, takımlar halinde gerçekleştirilen spor dalları arasında, futbol, voleybol, basketbol, beyzbol gibi sporlar yer almaktadır. Bu gibi takım sporlarının gerçekleştirilmesindeki amaç, topluma büyük katkılar sağlamak ve çalışmasının zevki ile beraber çeşitli fedakârlıkların da yapılabileceğini gösterirken, tek kişilik sporlar kişinin özgüvenini büyük ölçüde arttırmaktadır.
 
            Bu sporları tamamen kişinin zevkine dayalı yapılması halinde o sporculara amatör sporcu denirken, sporu iş haline getirip para kazanmak amacıyla yapan kişilere ise profesyonel sporcu denmektedir. Bununla birlikte, bu türlere giren sporcuların kendilerine ait yönetmelikleri mevcuttur. Birbirleriyle herhangi bir faaliyetleri bulunmamaktadır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir