Bel Fıtığı Olanlar Nasıl Spor Yapmalı

            Günümüz rahatsızlıklarından Bel Fıtığı Olanlar Nasıl Spor Yapmalı sorusuna en güzel cevap yüzmedir. Bu rahatsızlık eklem kaynaklı bir sıkıntı olduğu için rahatsız olan bölgenin hafif ve rahat bir şekilde antrenmana ihtiyacı vardır. Bazı hastalarda bu rahatsızlık ileri düzeyde olup ameliyat aşamasına gelse de ameliyat sonrasında kendine dikkat etmediği sürece yine kendisiyle beraber kalacaktır.

            Bel kısmındaki birbirine kenetlenmiş olan kemiklerin kaymasıyla ve bu kemiklerin arasına sıkışan sinirlerin zamanla vücuda ağrı yaparak insanı tetiklemesiyle ortaya çıkar. İnsanlar yürürken, spor yaparken, eşya kaldırırken vücudunu iyi bir şekilde kullanmalıdır. Bazı anlarda olay anında fark edilmese de ileride ortaya büyük sıkıntılar doğurabilir. İnsan vücudunun ayakta durmasını sağlayan belimiz gün içerisinde birçok ters hareketle karşılaşır.

             Bunların önlemi alınmadığı takdirde ciddi zararlar ve ciddi acılar yaşatabilir. Orta yaş üstü insanlarda bu rahatsızlığın ortaya çıkması gençlere göre daha tehlikelidir. Bunun nedeni vücudumuzdaki kemiklerin bir süre sonra iyileşme olasılıkları düşer ve ameliyat dışında yapılacak bir şeyin kalmamasına neden olur. Bol bol spor yapan yüzen insanlarda bu risk diğerlerine göre çok daha azdır.

            Çünkü sürekli hareket halinde olan eklemler yapılacak ters bir harekete karşı daha önceden tedbirlidir ve daha sağlamdır. O yüzden çocuklarımızı gençlerimizi eklem rahatsızlıklarına karşı spora yönlendirerek azda olsa önlemini alalım. İleri düzeyde olmayan bu rahatsızlığa yakalanmış insanlar doktor kontrolünde fizik tedavi merkezlerinde rutin hareketlerle oluşabilecek sıkıntıların önlemlerini almaları gerek.

            Bu rahatsızlıkla tanışmış bireylerimizin ağır kaldırmamaları rica olunur. Yattıkları yataktan giydikleri ayakkabıya kadar dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünkü bel fıtığı ilk kalçada hissedilir ve sonrasında ayak başparmağına kadar iner. Bu yüzden sağlık önemlidir. Önlemini almazsanız bu rahatsızlık sürekli sizinle kalır ve sizi acı çekmek zorunda bırakır.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir