Okçuluk Nasıl Bir Spordur

            Okçuluk, insanoğlunun bilinen en eski uğraşlarından birisidir. Uğraş diyoruz çünkü okçuluk spor dalı olmadan önce pek çok millet tarafından savunma, saldırı ve avlanma amaçlı kullanılmıştır. Okçuluğun tam olarak geçmişi bilinmemekle beraber, ilk kullanıldığı yerin MÖ 5000 yıllarında Altay ve Tanrı dağları civarı olduğu tahmin edilmektedir.
 
             Okçuluk Nasıl Bir Spordur Okçuluk her şeyden önce sabır ve özveri gerektiren bir spordur. Diğer taraftan azim, güç, koordinasyon, hırs da bu sporla uğraşmak isteyenlerde olması gereken bir-iki özellik arasında sayılabilir. Ekipman olarak çok fazla bir malzemeye ihtiyaç duyulmayan okçuluk sporunda bir okun yay vasıtası ile hedefe doğru fırlatılması göründüğü kadar da basit ve kolay bir durum değildir aslında.
 
             Eğer bu sporda başarılı olmak ve derecelere sahip olmak istiyorsanız, öncelikle küçük hesaplar yapmasını bileceksiniz. Yaydan çıkan okun varacağı mesafeye kadar olan kısımda, duruş açınızdan, eğiminize, rüzgârın saatteki hızından, varış hızına ve hedefin uzaklığına kadar pek çok küçük detayı göz önünde bulundurmak zorundasınız. Biraz dikkat ve koordinasyon ile de başarılı olmamanız için hiç bir sebep yoktur aslında. Okçuluk sporuna başlamak için en ideal yaş grubu 12-14 arasıdır. İyi bir atıcı olmak için ise en az 2 yıl sabırla çalışmak zorundasınız.
 
             Eski filmlerden hatırlarız yaylarda kullanılan ahşap okları… Ama şimdi ne yazık ki eskisi kadar çok sık kullanılmıyor klasik ahşap oklar. Daha doğrusu imalatı yani üretimi olmadığı için arasanız da bulamıyorsunuz. Bunun yerine karbon, alüminyum ya da fiberglas oklar sıkça kullanılmaktadır.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir