Futbol Nasıl Bir Spordur?

             Futbol, iki takım halinde oynanan, aktif halde sahada takım başı on bir oyuncunun bulunduğu ve kendine has bir topa sahip olan spor dalıdır. Saha kenarında takımı yönetmekle görevli olan teknik direktör, sahadaki görevini bekleyen yedek oyuncular ve her an tetikte bekleyen sağlık ekibi hatta tuttuğu takım için tribündeki yerini almış olan taraftarlarla beraber bir bütün halinde olan takım oyunudur.
               
Nerede, Nasıl Oynanır?

            Futbol, yapay veya gerçek çimlerle kaplanmış olan dikdörtgen şeklindeki sahalarda oynanmaktadır. Dikdörtgen şeklindeki sahanın kısa kenarlarının orta noktalarında karşılıklı olarak iki adet kale bulunmaktadır. Sahip olduğu birçok kurala rağmen basitçe ‘’futbol nasıl bir spordur?’’ sorusunun cevabı futbol topunun rakip takımın kalesinin içine sokmak olarak özetlenebilir.

            Gol atmak için vücudun birçok kısmı kullanılabilir tabii ki kollar ve eller hariç. Yalnızca takımların kalecileri kendilerine ayrılmış olan ve “ceza sahası” adı verilen alan içerisinde topa elleri ve kollarıyla müdahale edebilir. Eğer ki top sahanın uzun kısmından dışarı çıkarsa, topa en son olarak hangi takımın oyuncusu temas etmişse bu sefer top karşı takıma geçer ve buna “ taç atışı” denir.

            Topun kısa kenardan dışarı çıkması durumunda eğer ki atak halindeyseniz ve top karşı takımın oyuncusuna temas eder ve çıkarsa buna” köşe atışı” adı verilir ve top sizde kalır. Top siz atak halindeyken sizin takımınızdan bir oyuncuyla son olarak temas edip çıkarsa bu sefer oyun sırası karşı takıma geçer ve buna kale vuruşu adı verilir. Maç 45 dakika süren iki yarıdan meydana gelir ve toplamda 90 dakika sürer.
               
21.Yüzyılın En Çok İzlenen Sporu

            Yukarıda anlattığımız gibi temelde değişmeyen kurallarının yanı sıra değişkenlik gösterebilen kuralları da vardır. Bu kurallar tüm takımların ve liglerin bağlı olduğu Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği kısa adıyla FIFA’nın verdiği kararlar doğrultusunda son halini alır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir