Tasarım Değişimi Seo’ Yu Nasıl Etkiler?

            Seo bilinen anlamıyla arama motoru optimizasyonu yapan kişidir. Çalışma yaptığı web sitesinde ki alt yapı sorunlarının tamamıyla hosting firması ile birlikte çalışarak sorunu ortadan kaldırır. Hosting firması ise satın almış olduğunuz domain adının yani web sitenizin adresinin internet servis sağlayıcısıdır. Hosting servisiniz olmadan web sitenizin kullanıma hazır olması imkânsızdır. Search engine optimizer yani seo çalışmaları ise alexa dediğimiz sistemle kısaca ölçülebilir.

             Alexa dünya çapında ki tüm web sitelerini bünyesinde barındırır fakat sadece belirli bir sıralamaya giren web sitelerini ön plana çıkarır. Alexa ile web sitenizin dünya çapında ki ve bulunduğunuz ülke bazında ki sıralamanızı görebilirsiniz. Doğruluğu 0 olmayan alexa maksimum 10-15 sıra oynamaktadır. Yani siteniz 4000. Sırada görünüyorsa maksimum sıralaması 4000-4015 olarak belirlenmiştir.
 
Peki, Tasarım Değişimi Seo’ Yu Nasıl Etkiler
 
             Kullanıcı ara yüzü ve yönetici ara yüzü olmak üzere iki görünüm vardır. Kullanıcı ara yüzünde sitenize giriş yapan kullanıcılar sitenizi nasıl görüyorsa sizde o şekilde görürsünüz. Kullanıcı ara yüzünden herhangi bir müdahalede bulunamazsınız. Fakat yönetici ara yüzünden belirlediğiniz problemlerin tamamını çözebilirsiniz. Yaşanan problemlerin en başında baştan sona kadar değişen site ara yüzleridir.

             Sitenin alt yapısı, yönetim paneli ve düzenlemeler yaptığınız panel tamamen değiştiği takdirde seo çalışması yaparken eski ara yüze olan alışkanlığınızdan dolayı el çabukluğu ile işlerinizi tamamlamak adına hatalı işlemler yapılmasıdır. Bunun ceo açısından en kötü yanı, zaman kaybıdır. Sitenin ara yüzü iyileşiyor, belki daha kaliteli bir zemin oluyor olabilir fakat yönetici ara yüzüne alışılması zaman alabilir.

            Bu nedenle el çabukluğundan ziyade kontrollü ve bilinçli olarak seo çalışmaları yapılmalıdır. Kısa yazımızdan da anlaşıldığı gibi tasarım değişimi seo’yu nasıl etkiler? Sorumuzun cevabı tamamen açık bir şekilde alışılmışlık nedeniyle oluşan zaman kaybı olarak adlandırılabilir.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir