Temel Seo Ayarları Nelerdir?

            Arama motorlarına yönelik  yapılan iyileştirme ve  optimizasyon çalışmalarına Seo denildiğini herkes bilmektedir. Seo site içi ve site dışı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Birincisi arama motorlarında  yükselmek amacıyla  yapılan işlemlerini tamamını kapsamak ikincisi ise  arama motorlarında siteleri  ya da ana  sayfaların  üst sıralara çıkabilmesi amacıyla  yapılan çalışmaları kapsamaktadır. Peki, Seo’yu oluşturan temel seo ayarları nelerdir? Kısaca açıklayalım.

Temel Seo ayarları üç başlık da toplanmaktadır bunlar ise şu şekildedir;
– Başlık,
– Açıklama
– Gizlilik
– Yayınlar yorumlar ve paylaşımlar
 
Başlık

            Seo uyumlu çalışmalarda ilk baştaki temel özellik başlıklardır. Başlıkların kısa tutulması çok önemlidir Bunun dışında başlıkların çalışmaların amacına uygun olması ve okuyucuyu etkilemesi gerekiyor. Örneğin; haber nitelikli yazılarda başlığın haber niteliğine uygun olması çok önemlidir. Bu gibi huşulara uyu sağlayan çalışmalar Seo uyumlu olmakta birlikte okuyucuyu kendisine çekere arama motorlarında ilk sıralarda yerini alabilir.
 
Açıklama

            Açıklama kısmına kişini yaptığı işi anahtar kelime olarak belirleyip girmesi büyük bir hata olacaktır. Seo uyumlu çalışmalarda dikkat edilmesi gereken bir diğer huşuda özgünlüktür. Çalışmalarınız hangi konu üzerinde yapacaksanız o kelime üzerinde belirlemeniz yeterli olur. Örnek verecek olursak eğer çalışmalarınız Seo kelimesi ile ilgiliyse anahtar kelimenizi de Seo olarak belirlemeniz yeterli olacaktır.
 
Gizlilik
  
            Temel Seo ayarlarından birisi de gizliliktir. Genelde eni bir çalışma oluşturduğunu zaman “Arama motorlarında görülebilir” olarak yaparsanız çalışmanız arama motorlarında görülürken çalışmalarınızı “Arama motorlarında görülmez” yaparsanız da çalışmanız arama motorlarında görülmeyecektir.  Bu durumu çalışmalarınızın yanındaki “düzenleme kısmında arama motorlarının çalışmalarımı bulmasına izin verilsin  ya da izin verilesin sorularının kutucuklarını ”Evet” olarak işaretleyerek “Değişiklikleri kaydet “seçeneğine tıklamanı durumunda gizlilik seçimlerinizi yapabilirsiniz
 
Yayınlar, yorumlar ve paylaşımlar

            Sosyal medyada çalışmalarınızla ilgili paylaşımlar yaparsanız ancak o zaman ziyaretçi kazanabilirsiniz. Bu husus çok önemli olduğu için en alt kısımdaki Google +paylaş kısmından “Yeni paylaşılan yayın Google + profiliniz otomatik paylaşılsın” linkine “Evet“ seçeneğinin işaretlenmesi yeterli olacaktır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir