Seo İçin SSL Şart Mı?

            Seo çalışması için SSL kullanımı şart olmasa da günümüzde bir gereklilik haline gelmiştir. Bu gereklilik sitenizin içeriği ve tasarımına göre de derecelendirilebilir. Örneğin oluşturduğunuz site içerisinde kullanıcının yani ziyaretçinin kimlik bilgileri isteniyorsa, online alış-veriş kullanıcının özel kart bilgileri üzerinden yapılıyorsa, mail ve sms doğrulamalarını kullanıyorsanız ve bu bilgiler id/password şeklinde saklanıyorsa SSL kullanımı doğal ziyaretçiler ve dikkatli kullanıcılar için neredeyse bir ön şarttır.

            Adres çubuğunda http yerine https yazısını görmek bazılarının, bilmediği bir siteyi kullanması için bir basamak oluşturur. SSL sertifikası ziyaretçilerinizin kişisel bilgilerinin, kredi kartı numaralarının ve şifrelerinin, saklanıp şifrelenmesini sağlar buda siteyi ziyaret eden kişilerde güven duygusu oluşturarak sitenizin kullanımını böylece de popülerliğini arttırır. Günümüzde; internet kullanımının fazlalaşması, bunun sonucu olarak ta illegal sanal davranışların artmasıyla birlikte, bilgi saklama çok daha önemli bir hale gelmiştir.

            Sitenizi arama motorlarında alt sıralardan üst sıralara taşırken harcadığınız emek amacı iyi olmayan bir internet kullanıcısı tarafından, hem de sizin hiç suçunuz olmadan yerle bir edilsin istemezsiniz. Sunucunuzun profilinin zarar görmemesinin ve emeğinizi temize çekmenin bir nevi göstergesi ve garantörü olarak SSL kullanımı hem sizi hem de ziyaretçilerinizi güven altına alacaktır.

            Bu konuda bir diğer husus arama motorlarındaki doğal popülarite istemcisinin yapaylığını gizlemektir. SSL kullanımı yapay bir davranışı arama motorlarının görmesini perdelemek içinde kullanılabilir. SSL kullanımı güvencesinde oluşturulan profil ve bu profilin bilgileri şifrelenerek ayrı bir uzantıda konumlandırılır böylece Seo çalışmalarınızın zarar görme ihtimali azaltılır.

             Ayrıca site içi yönlendirmelerde, yönlendirilen adresin sizin güvenceniz altında olup olmadığını gösteren SSL bildirim pencereleri, ziyaretçilere site içi sınır çizginizi belli ederek bir nevi üzerinizdeki sorumluluğu kaldırmakta size yardım eder. Sonuç olarak Seo İçin SSL Şart Mı değil mi dersek olmasa da popülaritenizin anahtarı olacaktır.
 
 
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir