Ptt Kargom Nerede Ve Nasıl Öğrenirim?
Günümüzde Kargo Şirketleri
Son zamanlarda iyice artan internet alışverişi sayesinde yıllardır çalışan kargo şirketlerinin iş yükü artmış bulunmaktadır. İş yükünün bu denli artması kargo şirketlerindeki özen seviyesini artırmaktadır. Ancak yine de müşterilerin yarısından çoğu kargo şirketlerinden şikayet etmektedir.

Gönderilerin zamanında gelmemesi, kargoyu getiren görevlinin müşteriyi telefonla arayıp bilgilendirmemesi, gelen gönderinin düzgün getirilmemesi ve adresinde bulunamayıp şubeye giden gönderinin belirlenen süre içinde alınamamasından dolayı ürünlerin geldiği yere tekrar gönderilmesi gibi nedenlerden dolayı kargo şirketlerine oldukça şikayet gelmektedir.

Diğer Kargo Şirketleri ve Ptt
Bu şikayetlerin hemen hemen her gün yaşanması ve ücretin de fazla olmasından dolayı Ptt kargo sıkça tercih edilmeye başlanmıştır. Kırılacak eşya olmadığı taktirde (Ptt kargoda kırılacak ürün mesuliyeti kabul edilmemektedir) Ptt kargo diğer kargolara nazaran daha iyi fiyat sunmaktadır. Ayrıca kargonuzu öğleden önce verdiğiniz taktirde, Ptt kargo ürününüzü ertesi gün akşam saatlerinde gönderdiğiniz kişiye teslim ediyor (Hafta sonu hariç). Yani özel kargonun tercih edilmesindeki etkenlerden bir tanesi daha elenmiş oluyor. 

Kargo Takibi 
Tabi bunca şikayet varken gönderilen veya alınan kargoların nerede olduğunun bilinmek istenmesi de ihtiyaç haline gelmektedir. Birçok kargo şirketi bu sistemi yıllardır kullanmaktadır. Kargolarının ne zaman nerede olduğu bilgisinin müşterilerle paylaşılması hem çalışanların iş yükünü hafifletmiş hem telefon trafiğini azaltmış hem de her an kargonun durumunun öğrenilmesi için müşteriye kolaylık sağlanmıştır.

Ptt Kargo Takibi
Neredeyse bütün kargo şirketlerinin kullandığı bu sistemi tabi ki Ptt de yıllardır kullanmaktadır. Peki Ptt kargo takibi nasıl yapılabilir?

Kargo takibi için gönderiyi teslim ettikten sonra görevlinin size vermiş olduğu kağıdı kaybetmemeniz çok önemlidir. Çünkü verilen kağıdın üzerinde yazan gönderi takip numarası sistemde kullanmanız gereken numaradır. Bu numara ile gönderi takibi yapılır.

Ptt’nin resmi internet sayfasında (https://www.ptt.gov.tr) gönderi takibi kısmından ve ya http://gonderitakip.ptt.gov.tr linkinden gönderi takibinizi yapabilirsiniz. Burada girilmesi istenen barkod numarası görevlinin vermiş olduğu kağıtta bulunan gönderi takip numarasıdır. Bu bilgiyi girip alttaki güvenlik kodu kısmını doldurduktan sonra ”Sorgula” butonuna tıklayarak gönderi bilgilerine ulaşılabilir.

Butona tıkladıktan sonra tekrar aynı sayfanın geldiği düşünülebilir. Ancak sayfanın aşağısına inildiğinde gönderinin hangi tarihte, saatte, nerede olduğu bilgileri görülmektedir.

Öneri
Bu bilgiler ışığında gelen gönderi görevlinin getirmesini beklenmeden de şubeden teslim alınabilir. Şubeden almak istenilen gönderiler kişinin sadece kendisine varikmektedir. Bu yüzden nüfus cüzdanı ile gönderi alımına gitmek gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir