Samanyolu Galaksisi Hakkında Genel Bilgi
            Samanyolu galaksisi en basit ifadeyle bizim içerisinde yaşadığımız ve evrende varlık olarak bulunduğumuz yerin adıdır. Yaklaşık olarak 100.000 ile 120.000 ışık yılı çapında olup evrende yer alan birçok diğer galaksi gibi spiral şeklindedir. Ancak bu kollu spiral diyeceğimiz bir şekil olup dört tane ana koldan oluşmaktadır.

            Güneş sistemimiz bu dört koldan biri olan Orion kolunda bulunmaktadır. Gecenin berrak olduğu bir gün şöyle bir gökyüzüne bakarsak samanyolu galaksisinde bulunan milyonlarca yıldızı görürüz. İşte bu milyonlarca yıldız bizim penceremizden evrene açılan manzaradır.
 
            Samanyolu Galaksisi Hakkında bir diğer bilgi ise durağan bir galaksi olmayıp sürekli olarak hareket halindedir. Güneş Sistemimizin de içinde bulunduğu bu dev kütle ortalama olarak saatte 828.000 kilometre hızla hareket etmektedir. Samanyolu galaksisinin 1.000 ışık yılı kalınlığında olan spiral kollarında ise yoğun şeklide toz ve gaz bulutu bulunurken bu toz ve gaz bulutlarından da yeni yıldızlar oluşmaktadır.
 
            Bilim adamlarının ifadelerine göre Samanyolu Galaksisinin %90’ı karanlık madde denilen varlıktan oluşmaktadır. Karanlık madde denilen varlık ise gerçekliği ancak diğer maddeler üzerindeki kütle çekimi ile anlaşılabilen bir yapıdır.
 
            Samanyolu galaksisi 200 milyarın üzerindeki yıldız sayısıyla evrendeki diğer galaksilere nazaran orta boy bir galaksidir. IC1101 olarak adlandırılan ve evrendeki en büyük galaksi olarak bilenen galaksi de ise yaklaşık olarak 100 trilyon yıldız bulunmaktadır. Samanyolu galaksisindeki yıldızların yarsından çoğu 4,5 milyon yaşın üzerindedir.
 
            Gazeteler ve dergilerde gördüğümüz her Samanyolu Galaksisi resmi bu galaksiye ait değildir. Bu resimlerin bir kısmı yetenekli sanatçıların çalışmalarının ürünüdür. Çünkü dünyamız Samanyolu Galaksisinin galaktik merkezinden 26.000 ışık yılı mesafededir. Bu evimizin içerisindeyken dışardan resim çekmek gibi olacağından mümkün olmayan bir durumdur.
 
            Samanyolu galaksisi hakkında belki de söylenebilecek en ilginç şeylerden birisi 1920’li yılların sonlarına kadar evrendeki bütün yıldızların Samanyolu Galaksisindeki kadar zannedilmesiydi. Bu yanılgı ise çağın en büyük bilim adamlarından biri olan Edwin HUBBLE tarafından düzeltilmiştir.
 
 
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir