Çedar Peynirinin Tarihçesi Nedir?
            Çedar peyniri kökeni İngiltere’de Somerset Cheddar kasabasından almaktadır. İngiliz peynirlerinden biri olan çedar peyniri inek sütünden yapılmıştır. Çedar peyniri sert bir peynirdir. Çedar peyniri köylüler tarafından bulunduğu iddia edilmektedir. Çedar peyniri İngiltere’de bulunmuş olsa da şimdi günümüzde ki bölgelerde de üretilmektedir. Çedar peyniri yağlı ve hafif ekşimsi bir tada sahiptir. Sarı renkte olan cheddar peyniri hafif kirli beyaza da benzemektedir. Çedar peynirinde hayvansal mayası kullanarak çiğ inek sütünden üretilmektedir.

             Mayalanmakta olan çiğ inek sütü kesilmeye başlar. Daha sonra pıhtılaşarak pıhtılar kalıplar halinde toplanır. Kalıpları güzel bir şekilde keserek tuz ile yoğururlar. Sıcak bir ortamda bekletilir. Çedar peynirinin sulanmaması için bazı yöntemleri bulunmaktadır. Günümüzde daha çok yediğimiz hamburgerlerde çizburgerlerde bulunmaktadır. Kendine özgü bir kokusu ve aroması olduğundan dolayı yardımcı malzemelerde kullanılır. Çedar peynirini eritilerek sos olarak da kullanılabiliyor.

             Çedar Peynirinin Tarihçesi hakkında herkesin bildiği şey İngilizlerin en ünlü peyniri olmasıdır. Tostlarda çedar peynirini kullananlar kaşar peyniri yerine artık cheddar peynirini kullanmaktadır. Farklı yerlerde kullanılan cheddar peyniri artık tanınmış bir peynir olarak hayatımızda kullanmaktayız. İyi bir çedar peynirini anlamak için kestikten sonra bükerseniz peyniri kırılır veya kopmuş olur. Eğer kesmiş olduğunuz peyniri büktüğünüzde kopma veya kırılma olmazsa o çedar peyniri daha olmamıştır veya almış olduğunuz çedar peyniri değildir.

            Çedar peynirinin tadı hafif ekşidir ve kendine has bir tadı bulunmaktadır yediğiniz zaman anlayabilirsiniz ama almış olduğunuz peynirin tadı tatlı ise kaşar peyniri gibi çedar peyniriniz olgunlaşmamış ya da yanlış bir peynir almışsınızdır. O yüzden bilindik bir yerden değil de güvendiğiniz her zaman alışveriş yaptığınız yerden alırsanız daha güvenli olur. Daha çok pizzada kullanılmaktadır. Ya da evde ağır peynir tadını sevenler kahvaltıda kullanabilir. Denemiz gereken en önemli şey ise tostunuzun içerisine koyarak deneyiniz.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir