Boston Şehri Hakkında Bilgiler
            ABD’nin en eski ve en büyük şehirlerinden birisidir.17.yüzyılda Amerika’nın yerlileri tarafından şehir meydana getirilmiştir. Boston, günümüzde aklınıza ne geliyorsa, eğitim, sağlık, finans ve teknolojinin bir nevi merkezidir diyebiliriz. M.İ. T, Harvard Üniversitesi, Boston Koleji, Brigham ve Kadın Hastanesi, Boston Çocuk Hastanesi, Harvard Tıp Fakültesi dünyanın her yerinden insanın geldiği ünlü tıp ve eğitim merkezleridir. Şehir spor alanında da ileridir. Ulusal basketbol ligleri NBA’de Boston Celtics adlı ünlü basketbol kulübü şehri temsil eder.
 
            Amerika’nın kuzeydoğu ucunda yer alan Boston Şehri nin en büyük özelliği sanımca en eski yerleşim yeri olmasıdır. Şehrin tarihi 1630lu yıllara dayanmaktadır. Amerika tarihi Boston’un temellerinin atılmasıyla başlamıştır diyebiliriz. Boston’a yerleşen ilk ırk ise İngilizlerdir. Şehirde hala İngiliz izlerine rastlamak mümkündür. Nüfusu dört buçuk milyon civarında-dır. Boston birtakım kişilerin tabiriyle Amerika’nın Atina’sı birtakım kişilere göre de üniversite cennetidir.
 
            Boston bir üniversite cenneti olması dolayısıyla dünyanın her tarafından öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır. Neredeyse sokakta 10 kişiyle konuştuğunuzda en az beşinin öğrenci olduğunu görürsünüz. Boston halkının ilginç bir özelliği de yeni tanıştıkları bir kişiye nereli olduklarını sormalarıdır.
 
            Boston, öğrenci şehri olmasına rağmen pahalı bir şehirdir. Şehir ekonomisi hakkında istatistik yaptığımızda istatistiklerin de dediğimizi doğruladığını görüyoruz. Öğrenciler açısından bu durum zor olsa gerek. Örneğin otelleri çok pahalı başka bir Avrupa ülkesi ile kıyaslamaya kalktığınızda bu pahalılığı fark edebiliyorsunuz.
 
            Alışveriş, özellikle bayanların vazgeçilmezi dediğimiz alışveriş konusunda Boston halkı pek şanslı tabirini kullanamayız. Boston’da belirli sayıda market var. Bu marketler de bütçeyi sarsacak cinsten. Şehrin dışında markete uğradığınızda yarı fiyata bile alışveriş yapabiliyorsunuz.
 
            Boston’da ulaşım, tüm gelişmiş şehirler gibi Boston da ulaşım ağı açısından çağ atlamış durumdadır. Boston’da dakikada ve şehrin hemen hemen her yerine ulaşım söz konusudur. Bu ağın en önemli hattı metro hatları diyebiliriz. Boston’da araç kullanımı yoğun trafikten dolayı tavsiye etmiyoruz ve taksi ücretleri de oldukça pahalı bu yüzden gelişmiş metro ağıyla ve toplu taşıma ile şehrin her noktasını ziyaret edebilir ve gezebilirsiniz.
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir