Kimler Seo Uzmanı Olabilir?

            Google, Yahoo, Yandex ve  Bing gibi arama motorları, arama sonuçlarının daha kaliteli olabilmesi için SEO uzmanlarıyla çalışırlar.  SEO uzmanı arama motorlarındaki sonuçlara ziyaretçilerin daha kolay ulaşmasını sağlar. Aynı zamanda bu arama motorlarındaki iyileştirme çalışmalarını ve sitelerin değerlendirilmesini yürütür. Bir web sitesinin aramalarda en üst sırada yer almasını sağlayan kilit isimdir.

SEO Uzmanı Olmak İçin Neler Gerekli?

            Öncelikle kişilerin her zaman gelişmeleri takip eden, kendini geliştiren, yeniliğe ve ilerlemeye açık olması önemlidir. Arama motorları hakkında geniş bilgiye ve tecrübeye sahip olmalıdır.

            SEO uzmanı siteleri analiz ederek yapılan aramalara göre hani kelimelerin üst sıraya gelmesi gerektiğini belirler. Sitedeki hataları düzeltir ve çalıştıkları siteyi arama motorlarında en üst sıraya taşımaya çabalarlar.

SEO Uzmanı Olmak İçin Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

            Başlangıç düzeyinde yazılım bilgisi, Google Analytics ve Google Webmaster’ın nasıl kullanıldığı, domain ve hosting yönetimi hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

            Özgün içerikler üretebilmeli, sosyal medya organlarını aktif kullanarak bunlar üzerinden çalışmasına katkı sağlayabilmelidir.  Web sitelerinin başarıya ulaşmak için eksikliklerini tespit ederek bu eksiklikler için iyileştirme çalışmaları yapmalıdır.

            Site içindeki anahtar kelimeleri tespit edebilmeli, en çok aranan kelimeleri kullanılması için önerebilmelidir. Sitenin hangi kelimeler sayesinde arama motorlarında üst sıraya taşınacağını analiz edebilmelidir. Sitenin tıklanma oranları düştüğünde bunun nedenini bulabilmeli ve sorunlara çözüm üretebilmelidir
.
            SEO uzmanları tecrübesiz, para odaklı, ezbere iş yapan kişiler olmamalıdır. İyi bir SEO uzmanı olmak için emek harcamanız ve yukarıda bahsi geçen kriterlere sahip olmanız gerekmektedir.

SEO Uzmanı Olmak İçin Nereye Başvurulur? 

            Şu anda bu iş için aktif bir okul veya kurs programları bulunmamakta. Bu konuda kendini geliştirmek isteyenlere sosyal medyada kendini ispatlamak faydalı olacaktır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir