Avrupa Ve Amerika’nın En Ünlü Kayak Merkezleri Nerelerdir?
1-Aspen
 
            Aspen Amerika Birleşik Devletlerinde yer alan ve dünyanın dört bir tarafından insanların kışın kayak yapmak için geldiği bir şehir. Genelde zengin insanların jetlerle geldiği ve kâhyaları tarafından karşılandığı bir yer olan Aspen’de birçok ünlünün evi bulunmaktadır. Dünyanın en pahalı evlerinin bulunduğu yerlerden biri olarak seçilmiştir. Dört bir yanı dağlarla çevrilidir ve yazın dahi kar görmek mümkündür.

            Kayağın yanında lüks otelleri ve farklı çeşitleri tatmanızı sağlayacak özel restoranları ile de ünlüdür. Yaklaşık yirmi bin kilometrekarelik kayak alanıyla Amerika’nın en büyük kayak merkezidir. Çocuktan yetişkine, amatörden profesyonele her seviyeye hitap eder. Ayrıca Aspen her yıl Xgame gibi yarışmalara, geçit törenlerine ve festivallere ev sahipliği yapar. Avrupa Ve Amerika’nın En Ünlü Kayak Merkezleri arasında listenin başındadır.
 
2-Kitzbühel
 
            Kitzbühel Avusturya’da bulunan ve yedi yüz yıllık geçmişi bulunan eski bir şehir. Avrupa’nın önde gelen kayak merkezlerinden biri olup her yıl bir sürü ziyaretçi çekmektedir. ‘Alplerin İncisi’ ‘olarak da bilinen Kitzbühel, spor arabaları, lüks butikleri ile özellikle zenginlerin uğrak merkezidir. Ayrıca eşsiz mimarisi ile de insanları hayran bırakır. Her kış yapılan Dünya Kupası Kayak Yarışlarının en zor pisti buradadır.
 
3-Zermatt
 
            İsviçre’nin güneyinde yer alan Zermatt’da on iki ay boyunca kayak yapılabiliyor. Avrupa’nın teleferik ile ulaşabileceğiniz en yüksek tepesi olan Matterhorn Glacier Paradise tepesinden İsviçre’yi ve İtalya Alplerini nefesiniz kesilerek izleyebiliyorsunuz. Ayrıca helikopter turları ile doğal güzelliklerin tadını çıkarma imkânınız da var. Lapa lapa yağan kara sıcak kahvenizle eşlik etmeniz de harika olacaktır. Ayrıca Zermatt’da üç yüz altmış kilometrelik bir kayak alanı olduğunu da unutmayın.
 
4-Chamonix
 
            Fransa’nın ilk kayak merkezi olan Chamonix 1821’den bu yana dağ sporlarına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca dünyanın ilk Kış Olimpiyatlarının da burada yapılmış olması ününü daha da arttırıyor. Her seviyeden insana hitap eden kayak alanları var, en dik tepelerden kayabildiğiniz gibi çok kolay pistleri de mevcut. İyi kayakçıların şov yapacağı buzulları teleferik ile çıkarak izleyebiliriz.
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir