Asteroit Nedir Ve Özellikleri Nelerdir?
Küçük Gezegen Olarak Bilinen Asteroit

            Asteroit, aynı zamanda küçük gezegen olarak da adlandırılmaktadır. Bu gökcisimleri, Güneş Sistemi’nde yer almakla birlikte çoğunluk olarak Mars ve Jüpiter yörüngeleri arasında kalmaktadır. Diğer gezegenlere oranla en küçük kütleye ve hacme sahip gezegenlerdir. Asteroitlerin sayılarının oldukça fazla olması Dünya gezegeni için tehlike oluşturmaktadırlar. Bu yüzdendir ki, elde edilen son bilgiler ışığında, Güneş Sisteminde yer alan küçük gezegen sayısı 40.500 civarındadır.

Asteroitler Hakkında En Çarpıcı Bilgiler

            Asteroitlerin yoğunlukta olduğu gezegenler olan Mars ve Jüpiter gezegenlerinin arasında 480 milyon kilometre olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, bu iki gezegenin kendilerine ait uydularının çekim kuvvetleri oldukça güçlüdür. Gezegenimsi olarak adlandırılan asteroitlerin çapları incelendiğinde, en büyük çapta olan asteroitler Palas ve Vesta adlı gezegenimsilerdir. Çapları 480 kilometreden büyüktür, ancak bu kümeler arasında geçen en büyük gök cismi olan asteroit Ceres, diğer ismiyle bilinen cüce gezegendir. Bu cüce gezegen, 1801 yılında İtalyan astronom Giuseppe Piazzi tarafından bulunmuştur. Bununla birlikte dördüncü en büyük asteroit ise 10 Hygiea’dır. Bu gezegenimsinin çapı 500 kilometreye yakındır. Bu asteroit, İtalyan astronom Annibale de Gasparis tarafından keşfedilmiştir. Gezegenin ismi, Yunan tanrıçası Asclepius’un kızından gelmektedir. 
 
            Küçük gezegenler, genel olarak kendi gezegen kümeleri içerisinde bulunurlar, ama çoğu zaman Jüpiter uydusunun kuvvetli çekimi sebebiyle yörünge değiştirmek durumunda kalabilirler. Astreoitler, bulunduğu yörüngelerden yer değiştirdiğinde, yerinde açmış oldukları boşluğa Kirkwood Boşlukları denilmektedir.
 
            Asteroitlerin yörüngeleri her zaman aynı olmayabilir. Bu olaya astronomi açısından bakıldığında, bazıları bulundukları kümeye dair eğik olurlarken, bazıları da tam tersi olarak eşmerkezlidir. Daha sonrasında bu yörüngeye dair gezegenimsilerin geri gitme durumu söz konusudur, fakat bu durum henüz hiçbir asteroitte gerçekleşmemiştir, ama bulundukları kümenin yörüngesinden ayrılabilirler.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir