Arıcılık Hakkında Temel Bilgiler
ARILARIN VARLIĞI
 
            Arılar 40 milyon yıldır insan nüfusuyla birlikte dünyada var olmaktadır. Onların bu varlığı bizim için de ekolojik denge içinde oldukça önemlidir. Apis mellifera cinsi arılar da ülkemizde cinsinin görünen tek örneği olmaktadır. Bir bal arısı kolonisi 50.000 arıdan oluşmaktadır. Bu arı kolonisi kendi içinde gruplaşmış arılardan meydana gelmektedir. Peki, bu gruplar nelerdir?

KRALİÇE ARI
 
            Kraliçe arı adından da anlaşılabileceği gibi bir nevi koloninin kraliçesidir. Her kolonide 1 tane bulunur ve herhangi bir rakip kraliçe durumunda iğnesiyle öldürerek 2 tane kraliçe riskini ortadan kaldırır. 5 yıl yaşarlar ve kolonideki tek doğurganlık görevini üstlenen kişidir. Kraliçe arının bir diğer görevi de kolonideki diğer arıları kontrol etmektedir.

İŞÇİLER
 
            Koloninin çoğunluğu işçilerden oluşmaktadır. Başlangıçta arı sütü ile beslenir daha sonra ise bu beslenme düzeni bal, nektar veya polen ve suyla devam etmektedir.

ERKEK ARILAR
 
            Erkek arıların işleri oldukça zordur. Onların zor ama önemli görevi kraliçe arıyı döllendirmektir.

ARILARIN EKONOMİK VE EKOLOJİK YARARLARI NELERDİR?
 
            Arıların  ekonomik değerleri yaklaşık 265 milyar Euro’dur. Polenleri yayarak meyvenin kalitesini arttırırlar ve kakao, vanilya, çarkıfelek gibi bitkilerin tozlaşmasını sağlarlar.

ARICILIK NEDİR?
 
            Arıcılık, bal arılarını besleyerek ürün elde etmeye ve edinen üründen kazanç sağlamaya denir. Arıların barındığı yerlere ise arı kovanları denir. Arı kovanları iki tanedir; Silindirik biçimli arı kovan ve prizma biçimli fenni kovan. Arıcılığın yapıldığı bölgelere arılık denir. Verimli arıcılık yapmak için arılıklar doğal çevrede ırk ya da melez ile yapılmalıdır. Arıları beslerken antibiyotik kullanılmamalı ve bir arı kovanı ortalama 35 derece olmalıdır. 

TÜRKİYE’DE ARICILIK
 
            Ülkemizde arıcılık faaliyeti oldukça yaygındır. Hal böyle olunca dünyada 3. ve 4. sırada yer almamız da pek şaşırtıcı gelmese gerek. Ne yazık ki dünya sıralamasında önemli bir yere sahip olmamıza rağmen kovan başına ortalama bal üretimi yetersizdir. Bunun sebebi ülkenin sahip olduğu arıcılık potansiyelinden yararlanamamaktan geçmektedir. Arıcılık mevsim olarak en çok sonbahar ve yaz aylarında yapılmalıdır. Ege, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde ise oldukça yaygındır. 

ARICILIK YAPILAN İLLER 
 
            Arıcılık ülkenin genelinde oldukça yaygındır fakat Muğla, Ordu, Rize, Aydın, Sivas, Antalya, İzmir, İçel, Erzincan ve Samsun’da daha çok yapılmaktadır.

ARICILIK SORUNLARI VE ÇÖZÜMLERİ
 
            Arıcılığın en önemli sorunu ıslahtır. Bu yüzden yetiştiriciler ıslah edilmiş ana arı kullanmalıdır. Arıcılara yönelik eğitim hizmetlerinin yaygınlaştırılması birçok soruna çözüm olacaktır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir