Roma Rakamında Hangi Sayı Yok?
Roma Rakamları

            Romalılar, Mısırlıların yaptığı gibi bazı sembolleri tekrar ederek günümüzde ”Roma Rakamları” ya da ”Romen Rakamları” olarak bilinen rakamları bulmuşlardır. 1 2 3 4 rakamlarını belirtmek için I II III IV sembollerini kullanmışlardır. 5 rakamını V şeklinde belirtmek için ise ellerini V şeklinde göstererek kullanmışlardır. 10 sayısı için de iki tane V işaretini farklı durumlarda kullanarak X sembolünü bulmuşlar ve 10 sayısı için kullanmışlardır. Bu sembolleri ilk olarak parmakları ile göstererek  keşfetmişlerdir.

            M sembolü en büyük rakamı yani 1000’i ifade ederken S sembolü ise yarım değerini ifade etmektedir. L sembolü 50 sayısına, C sembolü 100 sayısına, D sembolü ise 500 sayısına karşılık gelmektedir. Toplamda sayıları belirtmek için 7 ayrı sembolü kullanmışlardır. Bunlar S, I, V, X, L,C, D, M sembolleridir. Roma rakamları ile sayılar belirtilirken bir sembol en fazla üç defa kullanılır. En uzun sayıları MMMDCCCLXXXVIII  şeklindedir. Yani 3888 sayısıdır. Roma rakamlarında basamak kavramı ve 0 (sıfır) rakamı yoktur. Aynı zamanda Roma rakamları ile dört işlem yapmak zor ve karmaşıktır. Dört işlem yapılamaması hem rakamların karmaşık olması hem de 0 (sıfır) rakamının olmaması ile ilgilidir. Bundan dolayı yanlış sonuçlar doğurma ihtimalleri oldukça yüksektir.

Roma Rakamlarının Kullanıldığı Yerler;

– Basit sıralamalarda,
– Padişah, sultan, kral vb. hükümdarlık sembollerinin yanında, 
-Çağ adlarını belirtirken,
-Yayınların cilt kısımlarında,
-Kitaplardaki ilk sayfalarda ,
-Tarihi olayları belirtirken kullanılmaktadır.

            Günümüzde kullanım alanları ne kadar dar olsa da hala bazı yerlerde kullanılıyor olmaları kültürün kuşaktan kuşağa aktarıldığını göstermektedir. Genel kültür, bu şekilde aktarıldığı sürece geçmiş değerlerin sürekli yaşamasını, dirik olmasını sağlamaktadır. Toplumların sahip olduğu değerlerin yitirilmemesi, o toplumun değerlerini korumasında etkili olacaktır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir