Arı Kuşu Hakkında Bilgiler
Arıcılık sektörünün iyi bildiği bir kuş. Arı küçük böcek ve arılar ile ihtiyacı olan gıdayı alarak beslenmekte olan bir kuş çeşididir. Göçmenlerdir. Arı kuşu hakkında pek çok ilginç bilgi vardır. Arı kuşlarının 24 çeşit türü bulunmakta ve yalı kuşları ile akraba oldukları bilinmektedir. Dünyamızın doğu yarı küresinde bulunmaktadırlar.Ilıman ve tropik ortamda yaşamakta olup orman ve açık alanlarda çokça görülür. Ayakları kısa ve zayıf olmakla birlikte ön parmakları birleşiktir. Uzun ve sivri olan gagaları aşağıya doğru kıvrılmış bir haldedir. Arı kuşlarının bir türü çatallı kuyruğu vardır, bunlar genelde Afrika’da yaşarlar. Diğer türünün kuyruğu ise küttür.

Geriye kalan türlerin kuyruklarında orta iki telek biraz fazla uzun olur. Bu kuşların asıl rengi yeşildir. Baş ile arka kısmında benekler bulunmakta beraber, bunlar da kırmızı, mavi veya sarı renktedirler. Gözlerinin üzerinde ise siyah bir çizgi bulunmaktadır. Bazı yerleşim yerlerinde bunlara gökkuşağı kuşu da derler. Bir kısmı ise akşamları uçmaktan zevk almaktadırlar. Bu kuşlar birbirlerini gördüklerinde karşılıklı öterler fakat sesleri daha çok karga sesine benzediğinden pek de güzel ve ahenkli değildir. Çok yüksekten uçup alçaklara doğru dalış yapmayı severler.

Arı Kuşları Nasıl Beslenir?

Arı Kuşu Hakkında bir diğer ayrıntı isminden de anlaşılacağı gibi genelde bal arısı ve yabani arılar ile küçük böcekler ile beslenirler. Ortalama 24 saat içinde 200 ile 250 arası arı veya böcek yerler ki bu nedenden dolayı arı üreticileri bu kuşları hiç hazzetmezler.

Arı Kuşu Nasıl Ürer?

Bu kuşlar ormanda yaşamasına rağmen üreme döneminde yerlere kovuklar açar ya da su kıyısı ise kıyılara oyuklar açarak koloni kurarak yaşarlar. Üreme dönemlerinde yerlere ama genel olarak su kıyılarına oyuklar açar. Dişi kuşlar tünel bitimindeki bu odaya tek seferde 2-8 adet beyaz yumurta bırakır. Yuvalarda herhangi bir çalı, ot gibi malzeme olmadığı gibi temizlik de yapmazlar.

Arı kuşlarının yumurtaların çevresi pis böcek kırıntıları ile doludur. Arı kuşları hem erkek hem de dişi olmak üzere yuva yapımı yavrularının beslenmesini birlikte yaparlar, kuluçka dönemi ise genelde 22 gündür. Yavru arı kuşları küçük bir kirpi görünümünde olup yuvadan ayrılmadan bu kınlar temizlenir, yerine tüyler çıkmaya başlar ki bunlar da mat bir şekildedir.

Arı Kuşu Göçü Nasıldır?

Bu kuşlar iki ana göç yolu bulurlar. Bunlar Doğu Avrupa’dan İsrail ve Afrika’dır. Diğeri ise, Batı Avrupa’nın güneyinden yol alarak önce Cebelitarık boğazı, sonra Sahra’yı geçerler ve Batı Afrika’ya ulaşırlar. Bir diğer yolu ise, Doğu Avrupa üzerinden İsrail’e ve Güney Afrika’ya ulaşırlar. Göçler genelde sürü halinde olur. Yolculuk oldukça zor geçer.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir