Ankara Keçisi Hakkında Genel Bilgi
            Ankara Keçisi Hakkında, önceki tarihlerden itibaren adı Tiftik keçisi diye bilinen ve eski adını korumayı başaran, Ankara’ya ait keçi türü olan şimdiki ismi Ankara keçisidir. Irkı yaklaşık olarak 13.yüzyıla dayanmaktadır. İlk Türklerin yaşam merkezi olarak bilinen Orta Asya’dan belli nedenlerden dolayı Anadolu’ya göç etmek zorunda kalan Türkler Hazar Denizi’nin güneydoğusundan ve doğusundan Tiftik keçisini Anadolu’muza kadar getirmişlerdir.

             Anadolu’ya geldikten, belli zaman sonra bölgenin iklim ve doğa koşularına adapte olmuşlardır. Bu nedenlerden dolayı Ankara keçisi Anadolu’da belli karakteristik ve seçkin bir keçi ırkı olmuştur. Ankara keçisinin sütü ve eti haricinde eski adından da anlaşıldığı üzere tiftik üretmesinden dolayı birçok tekstil fabrikalarında kullanıldığı için namı neredeyse tüm dünyaya yayılmıştır ve ticarette önemli bir yeri vardır. Namı değer Ankara keçisinin dünyada adı Angora Goat diye bilinilmektedir.
 
              Ankara Keçisi Hakkında bir diğer bilgi evcil ırklardan bir kaçıdır. Yaklaşık olarak yetişkin keçilerde canlı ağırlıklar 30 ile 40 kilogram arasında değişmektedir. Tabi ki bu keçinin beslenme şartlarına, yılda yaptığı doğum sayısına ve hayvanın bulunduğu ortamlardan dolayı oluşabilecek streslerde bağlı olarak hayvanın kilogram üzerinde etkisi bulunabilmektedir. Dişi ve erkek Ankara keçilerinde boynuz tipine rastlanılmaktadır. Tiftik üretimine geldiğimizde ise dişi hayvanlardan yaklaşık 2 ile 3 kilogram arası tiftik alınmasına rağmen erkek keçilerden yaklaşık 6 kilograma kadar tiftik alınabilmektedir. Yılda en az 2 kere doğum yapabilmektedir.
 
              Ülkemizde nesli tükenmekte olan hayvan cinsleri arasında Ankara keçisi de yer almaktadır. Bunun nedenleri arasında et ve süt fiyatlarının rağbet görmemesi ve çiftçinin de zararına uğraşmak istemediğinden dolayı kar imajı fazla olan işlere yönelmesinden dolayı bu hayvanların üretimi bir nebze olsun durdu ve ileride neredeyse hayvanat bahçelerinde göreceğimiz hayvan cinsi olmaya doğru yöneldi. Bu durumu fark eden Tarım Bakanlığı’nın köyde gençlere yönelik hayvan bakımı ve ırkı çoğaltma üzerine teşvik vermeye başladı. Üretimi artık gençlerimizin sorumluluğu olarak görülmektedir.
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir