Anneler Günü Ne Zaman Kutlanır?

Anneler Günü Ve Anna Jarvis. Anneler günü anne çocuk tüm insanlar için oldukça özel bir gündür. Anneler günü çocukların annelerine onları ne kadar çok sevdiklerini ifade etmeleri için çok önemli bir fırsatken, anneler için de verdikleri emeklerin ve bulundukları fedakarlıkların meyvesini yeme zamanıdır.

 Anneler Günü Nedir?

Anneler gününün nasıl ortaya çıktığına dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat yaygın olarak kabul edilen söylenti Anna Jarvis isimli bir öğretmenin 1905 senesinde ölen annesi için her yıl bir kutlama düzenlemek istediği ve bu kutlamanın yaygınlaşarak önce tüm eyalet sonra tüm ülke sonra da tüm dünyaya yayıldığı yönündedir. Viriginia eyaletinde yaşayan öğretmen Anna Jarvis anneler gününü ilk kez 8 Mayıs 1908 tarihinde, görev yapmakta olduğu okulda, 408 öğrencisi ve onların anneleriyle birlikte kutlamıştır.

Anna Jarvis, anneler gününün resmiyette de tanınması gerektiğini düşünmüş ve bu konuya dair bazı girişimlerde bulunmuştur. Fakat başlangıçta 8 Mayıs tarihinin anneler günü ilan edilmesi talebi temsilciler meclisi tarafından uygun görülmeyip reddedilmiştir. Anna Jarvis talebi reddedildikten sonra, bazı politikacıları ve medyayı yanına çekerek kamuoyu oluşturmayı başarmıştır ve oldukça zorlu bir mücadelenin ardından 1914 senesinde, Mayıs ayının ikinci pazar günü ‘Anneler Günü’ olarak kabul edilmiştir. Fakat aradan geçen zaman içinde, anneler gününün ticari bir anlam taşımaya başladığını ve ruhunu kaybettiğini fark eden Anna Jarvis, konuya ilişkin pek çok dava açsa da açtığı davaların hiçbirini kazanamamıştır.

Ne zaman Kutlanıyor?

Mayıs ayının ikinci pazar günü, 1914 senesinden beri, tüm dünyada anneler günü olarak kutlanmaktadır. Pek çok annenin bu gün için maddi bir beklentisinin bulunmadığı ve pek çok annenin çocuğundan armağan yerine, ne kadar kıymetli olduğunu hatırlatacak herhangi bir söz ya da herhangi bir davranış beklediği bilinmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir