Eş Seçimi Nasıl Olmalı?

Toplumun en küçük birimi ailedir. Aile kurumu bu yüzden önemli ve özeldir. Aile kurumunun sağlıklı işlemesi demek toplumun sağlıklı olması demektir. Aile kurumunu oluşturan kadın ve erkek bu bilinçle hareket etmeli ve adımlarını böyle atmalıdır. Şüphesiz birliktelik kurmak çok zordur. Yetiştirilmeleri kültürleri ve hatta yaşam standartları birbirinden farklı iki insanın uyum içinde olması beklenir. Mükemmel uyum ise hiç bir zaman sağlanamaz. Çünkü sağlıklı düşünebilen her insan birbiriyle zaman zaman çatışma yaşar.

 Eş Seçimi Nasıl Olmalı

seçimi nasıl olabilir? Aile kurmak isteyen kişiler öncelikle kendilerini iyi tanımalıdırlar. Hayattan beklentilerini, isteklerini çok iyi belirlemelidirler ki eş seçerken doğru tercih yapabilsinler. Kendini iyi tanıyan insanın bir kriter listesinde muhakkak var olacaktır. Bu kriterler sosyo ekonomik durumlardan genel kültür durumuna kadar uzamalıdır. Aynı evi aynı hayatı paylaşacak kişilerin zevkleri arkadaş çevreleri de birbiriyle uyum içinde olmalıdır. Ortak bir hayatı paylaşmak için ortak bir paydada buluşmak mecburidir. Birbirinden tamamen farklı iki kişi için zamanla paylaşımlar azalacaktır. Paylaşımların azalması karşımızdaki insana hoşgörüyü de azaltır. Dolayısıyla tahammül sınırı düşünce kavgalar kaçınılmaz olur. Hayat bu noktadan sonra ise sadece ızdırap verir. Eşlerden birinin mutsuzluğu zamanla çevresine yansır. Durumdan en çok etkilenen ise çocuklar olur.

 İdeal Eş Kavramı

Evlenmeye karar veren kişi kriterlerini belirledikten sonra ideal eşini arar. Kafasında ki ölçütlere uyan birini bulursa aile kurumu için ilk adımını atar. Birçok kişi doğru insanı bulmasına rağmen ideal kişinin zamanla değişmesinden ya da yeterince tanıyamamış olmaktan şikayet eder. Oysa durum bambaşkadır. Her şey değişirken kişilerde değişir. Biz aynı kişi olduğumuzu karşımızdakinin değiştiğini düşünürüz; ama çoğu zaman yanılırız. Zamanla beklentilerimiz farklılaşır isteklerimiz değişir ve bunu karşı tarafa farkında olmadan hissettiririz. Ya da hayat sıradanlaşmaya başlar. Yere göğe sığdıramadığımız ideal eşimiz bir anda sıradan biri gibi görünür. Bu noktadan sonrada çatışmalar kaçınılmaz olur. Büyük sorumlulukların altında ezilen çiftler bir de bu çatışmalarla mücadele etmek zorunda kalırlar. İşte çiftler için sorgulama zamanı gelmiştir. Acaba ideal eşi seçerken nerede yanlış yapılmıştır.

İdeal eş, ideal aile, ideal dostluk hiç bir zaman tek taraflı gerçekleşmez. Eşimizden beklenti içine girerken mutlaka onun beklentilerine de cevap vermeliyiz. Tabi ki eş seçerken her ayrıntı gözden geçirilip uyum kriterleri aranmalıdır. Fakat hiç bir zaman bu uyumun tek taraflı gerçekleşmeyeceği de unutulmamalıdır. Mutlu evlilikler harika uyumlardan ve karşılıklı fedakarlıklardan doğar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir