Aşk Evliliği Mi, Mantık Evliliği Mi?

Evlilik hayatımızda yapacağımız seçimlerden en önemlisidir aslında. Karşılıklı sözler verilir ve hayat başlar. Bu tercih doğrultusunda yeryüzündeki cennet ya da cehennemimizi inşa ederiz. Farklı karakterlerin bira araya gelmesi ile toplumun en küçük birimi oluşur, aile.

a) Aşk evliliği

Aşk evliliği sevgi ve hoşgörünün yoğun olduğu, mantığın ise neredeyse hiç yer almadığı, daha çok iki kişi arasındaki uyumun yakalanması ile yapılır. Aşk evliliğinde aile yapısı, kültür, fiziksel denklik, hatta herhangi bir kriter yoktur. Sadece duygular hakimdir ve bu yüzden her şey kolaymış gibi görünür. İmkansızlıkların farkına bile varılmaz. Sabır ve mücadele çok daha kolaydır çünkü aşk vardır, o ruhunuzu teslim alan sıcacık ve karşı konulmaz çok güçlü bir duygu. Aşk sözleri ile mutluluk daim olur.

Ne yazık ki bu duygunun varlığı evliliğin sürecini belirler. Bazen aşk yerini sevgi ve saygıya bırakır o zaman yeryüzündeki cennetinizi kurmuş olursunuz çünkü gerçekten böyle bir sürecin içerisinde her şeye göğüs germek çok daha kolay ve katlanabilir olur. Bazen de aşk pişmanlığa dönüşür. O zaman ise yeryüzündeki cehenneminize kapı açmış olursunuz. Artık mantık devreye girmiş ve her şeyin sonu gelmiştir. Yıkım başlamıştır. En basit fark bile bir dağ kadar büyür ve ayrılık boy göstermeye başlamıştır bile

b) Mantık evliliği

Mantık evliliği kişilerin yaşama standartlarına hitap eder. Bu evlilikleri aile yapısı, kültür, mezhep, ırk, din fiziki denklik, maddi beklentiler ve birçok sebep belirler. Her iki kişinin de gözettiği standartlar doğrultusunda kurulur yuvalar. Ulaşılacak hedefler doğrultusunda hoş görü, sabır ve saygı gösterilir. Planlar söz konusu olduğu için daha temkinli yaklaşılır.

Bu türde ise vadeyi doyum belirler. İstenilen kriterlere ulaşılırsa evliliğin ömrü sistematiklik ve süreklilik kazanır. Atılan adımlar aynı olduğu için uzun vadeli ve kalıcı olur. Hatta eğer şanslı olunursa sevgi ve saygı ile birlikte güzel bir paylaşıma dönüşür. Tabi ki bu evliliklerde de her zaman başarı hakim değildir bazen de tam tersi hedefe varılamaz ve başka beklentiler eşlere hakim olur. Kavgalar çok daha dayanılmaz ve sabır neredeyse yok denilecek kadar az olduğundan hüsran ile biter. Mantık evliliğinden bahsederken yeryüzündeki cennet ve cehennemden hiç bahsetmedim bile çünkü zaten bu tür evliliklerde ruhtan ziyade şartlar önemlidir.

c) Aşk evliliği mi, Mantık Evliliği mi

Her insan kendi kişiliği doğrultusunda karar verir. Önemli olan ne istediği ve hangisi ile mutlu olabileceğidir. Duygularınızla mı yoksa mantığınızla mı yaşamak istersiniz öncelikle ona karar vermeniz gerekiyor. Hayatınızı belirleyen hedefleri gözden geçirip, geleceğinize bu şekilde yön vermelisiniz.

Her iki evlilik türünün de avantajları ve dezavantajları var esas olan sizin hayalleriniz ve beklentilerinizdir. Seçimlerinizle birlikte unutulmaması gereken bir gerçek var… Evliliklerde en önemli kriter aşk ya da mantıktan ziyade saygı ve hoşgörüdür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir