Kenya’nın Başkenti Neresidir?

Kenya Cumhuriyeti; Etiyopya, Somali, Tanzanya, Uganda ve Güney Sudan ile komşuluğu bulunan bir Afrika ülkesidir. Afrika Kıtası’nın doğu bölümünde ve ekvator çizgisi üzerinde konumlanan Kenya, güneydoğusunda Hint Okyanusu kıyılarına sahiptir. Ülke, Kenya’nın başkenti olan Nairobi’nin yanında 46 farklı ilçeye daha sahiptir.

Ülke Hakkında Genel Bilgiler

Kenya Cumhuriyeti denilince akla Kenya’nın başkenti neresidir ve ülkede kullanılan diller nelerdir soruları gelmektedir. Swahili ve İngilizceyi resmi dil olarak kabul eden ülkede çok sayıda yerel dil de kullanılmaktadır. Doğal kaynakların yok denecek kadar az olduğu Kenya tarımsal üretimde kendine yetecek kadar faaliyet sürdürmektedir. Bunun yanında; sığır, koyun, keçi ve kümes hayvanları ile de hayvancılık yapılmaktadır. Kenya; açlık, terör ve yükselen suç artışlarına karşı savaş vermektedir. Ülkede pet şişeler dışında hijyenik içme suyu bulunmamakta ve halkın büyük çoğunluğu AIDS taşıyıcısıdır. Hijyen eksikliği sebebi ile bulaşıcı hastalıkların yayıldığı bölgede, Kenya’nın başkenti Nairobi dışındaki kentlere ziyarete gitmeden önce sarıhumma ve sıtma hastalıklarına karşı aşı olunması gerekmektedir.

Nairobi Hakkında Bilgiler

Kenya’nın başkenti neresidir diye yöneltilen bir sorunun cevabı, 650 kilometre karelik yüz ölçümü ile ülkenin en büyük kenti olan Nairobi’dir. Hem Kenya’nın başkenti hem de Nairobi Eyaleti’nin başkenti olan kent, 2 milyonu aşkın nüfusu ile Doğu Afrika’nın en kalabalık bölgesidir. Yeşil, sulak yer manasına gelen Nairobi çok sayıda organizasyon imkanına sahip olduğu için sosyo-kültürel açıdan da önemlidir. Bununla birlikte, Kenya’nın başkenti neresidir denilince akıllara yüksek suç oranları da gelmektedir. Nairobi’de özellikle akşam saatlerinde tek başına dolaşmak pek önerilmemektedir.

Safari Turu

Kenya, safari turları ile ünlüdür. En bilinen safari bölgesi olan Masai Mara’da bulunan ulusal parktır. Ulusal park, ülkenin Narok bölgesine bağlıdır. Bölgenin yerli halkı olan kabilenin ismini alan Masai Mara Parkında çok sayıda vahşi hayvanı doğal ortamlarında görmek mümkündür. Özellikle Temmuz ve Ekim aylarında göç eden hayvanları safari için oldukça ilgi çekici bir dönemdir. Park başta masai aslanı olmak üzere; leopar, antilop, çita, hipopotam ve timsah gibi sayısız hayvanın evidir. Safari yapılacak alana ulaşmak için hava yolu kullanılabilir. Bölgeye gitmeden önce otel rezervasyonlarını tamamlamış olmak önem arz ediyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir