Almanya’nın Başkenti Neresidir?

Tarih boyunca uzun bir süre komşu krallıkların yoğun olarak varlığını gösterdiği ülkelerden biri olan Almanya 16 federal bileşenden oluşmaktadır. Bu federal devletler ise; Bavyera, Berlin, Bremen, Brandenburg, Hamburg, Hesse, Baden-Württemberg, Saksonya, Saarland, Saksonya-Anhalt, Thuringia ve Schlesswig-Holstein’dir. Peki, Almanya’nın başkenti neresidir? Almanya’nın en büyük şehri ve başkenti ise Berlin’dir. Sayılabilecek diğer önemli şehirleri ise Hamburg, Frankfurt, Köln ve Düseldorf’tur.

Almanya’nın Başkenti Berlin

Berlin Almanya’nın keşfedilmeyi bekleyen, bohem ruhlu kenti olarak tanımlanabilir. Ülkenin kuzeydoğu tarafında bulunan Berlin Almanya’nın başkenti olarak dünyanın en önemli şehirlerinden biridir. Toplam nüfusu 6 milyon olarak tahmin edilmektedir Ülkenin geçtiğimiz yüzyılda geçirdiği ağır savaşlardan Berlin de nasibini almıştır. Ancak şehir tahribatları kısa sürede atlatarak, düzenli ve planlı bir yer haline gelmiştir.

Berlin diğer şehirler ile kıyaslandığında hareketli bir gece hayatına sahip, çok kültürlü ve saygılı bir toplumdan oluşması ile anlatılabilir. Alman şehir planlamacılığını gösteren önemli örneklerden bir tanesidir. Sokaklar, çarşılar, evler Almanya’nın başkenti Berlin içerisinde son derece düzenli bir şekilde yerleştirilmiştir. Şehir içerisinde ulaşım son derece rahat bir şekilde yapılmaktadır. Ulaşımda yaygın olarak bisiklet kullanılmaktadır. Yani Almanya’nın başkenti neresidir sorusunun cevabı, düzenli ve yeşil yapısı ile Berlin’dir.

 Berlin İle İlgili Bilgiler

Berlin’de ülkenin geri kalanında olduğu gibi para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. Hava şartları ise ülkemize göre soğuk ve serttir. Şehirde karasal ve okyanusal iklim tipleri görülmektedir. Kış aylarında hava şartları 0’ın altına inmektedir. Bu sebeple şehri bu dönemlerde ziyaret edecek kişilerin hazırlıklı gitmesi tavsiye edilir. Soğuk hava şartlarından dolayı kış aylarında şehir oldukça sakindir. Yaz aylarında ise yoğun yağmur görülür. İlkbahar ve sonbahar Almanya’nın başkenti Berlin şehrini gezmek için tavsiye edilen zaman dilimleridir.

Berlin toplamda 12 ilçeden oluşmaktadır. Çok sorulan bir soru olan Almanya’nın başkenti neresidir sorusuna cevap Berlin olarak verilmektedir, ilçe olarak ise konaklamada en çok Mitte tercih edilmektedir. Her ilçesi merkezi özelliktedir ve gezilecek pek çok tarihi alana ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde konaklama seçenekleri ise oldukça fazladır. Düşük bütçeli seçenekler olmasının yanı sıra çok lüks otellere de rastlamak mümkündür. Yani ziyaret eden kişiler kendi bütçelerini göz önünde bulundurarak dilediği seçeneği tercih edebilir. Şehirde birçok alternatif vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir