İsviçre’nin Başkenti Neresidir?

İsviçre’nin 4.büyük şehri olarak bilinen Bern, aynı zamanda ülkenin başkentidir. Kökeni 1911 yıllarına dayanan şehrin adını Almaca’da ayı anlamına gelen “bar” kelimesinden aldığı söylenir. 1218 yılında Roma İmparatorluğu’nun bir kenti olan Bern, zaman içinde özellikle ekonomik olarak kendini geliştirmeyi başarmış ve 1353’te aynı adı taşıyan kantonla beraber İsviçre topraklarına dahil olmuştur.

Şehir merkezinde yer alan ve “Eski Şehir” olarak anılan Altstadt, UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre İsviçre’nin başkenti Bern, dünyanın hayat kalitesi en yüksek 10 şehrinden biri olarak kabul edilmiştir.

Bern Nerededir?

İsviçre’nin başkenti neresi ve Bern nerededir? Ülkenin kuzeybatısında kalan Bern, bulunduğu bölgeye de adını verir. Resmi dilin Almanca olduğu ülkede, Fransızca’da en çok kullanılan ikinci dildir. Yılın 365 günü karasal iklimin hüküm sürdüğü bölgede soğuk ve yağışlı hava etkilidir. En soğuk ay Ocak olurken ısı ortalama olarak 0’ın altında seyreder. Temmuz ise an sıcak aydır ve sıcaklığın 18 dereceye kadar çıktığı olur. İsviçre’nin başkenti Bern’i ziyaret etmek için en ideal dönemler; Mayıs ve Eylül ayları arasıdır.

Bern’e Nasıl Gidilir?

İsviçre’nin başkenti neresi? Ülkemizde Bern’e direkt uçuş bulunmamaktadır. Almanya’nın yanı sıra Avrupa’nın diğer büyük şehirlerine ulaşım sağlandıktan sonra uluslararası havayollarına ait uçuşlarla Bern’e ulaşım sağlanabilir. İsviçre’nin diğer şehirleriyle Bern arasında demiryolu ve karayolu ulaşımı da son derece konforlu ve kolaydır. İsviçre’nin tamamında olduğu gibi başkent Bern’de de şehiriçi ulaşım imkanları son derece gelişmiştir. Turistik bölgelerin hemen hemen hepsine yürüyerek gidilebileceği gibi; bisiklet, taksi, otobüs ve tramvay da diğer alternatifler arasında sayılabilir.

İsviçre Mutfağının ünlü ve geleneksel tatlarının tüm dünyaya tanıtılmasında etkili olan İsviçre’nin başkenti Bern, adını özellikle süt ve süt ürünleri, Toblerone üçgen çikolata, patates, ekmek ve şaraplarla duyurmuştur. Tüm dünyanın hayran kaldığı bir yeme içme kültürüne sahip olan İsviçre’de çoğu yöresel tatlarla şekillenen 200’den fazla peynir çeşidi bulunur.

Bern’de Görülmesi Gereken Yerler

Büyülü bir Ortaçağ atmosferine sahip olan şehirde; Altstadt, Bern Katedrali, İsviçre Parlamento Sarayı, Saat Kulesi, Hapishane Kulesi, Gül Bahçesi, Paul Klee Galerisi, Bern Tarih Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerlerdir. İsviçre’nin başkenti neresi dendiğinde akla gelen şehir, mimari yapısı ve sanata damgasını vurmuş ressamlarıyla dikkat çeker.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir