Bebekler Nasıl Kolay Diş Çıkarır?

            Bebeklerin en sıkıntılı dönemlerinden biri olan diş çıkartma hem bebek hem de ebeveynler için zor ve bir süreçtir. Diş  çıkartma ile birlikte gelen ağrı, ateş, huzursuzluk, uyku bozukluğu, iştahsızlık, ishal gibi yan etkiler hemen hemen her bebekte yaşanması söz konusudur. 
           
            Bebeklerde diş çıkartırken görünen sorunlar bazı durumlarda  dişten kaynaklı olmayabilir. Ebeveynler bu dönemde bebeklerinde ki belirtileri dikkatli bir şekilde kontrol edip aksi bir durumda uzman hekime başvurmaları önerilir. 
         
            Her bebeğin ilk dişi  farklı zamanlarda çıkabilmektedir. Bu durum anne ve babadan kaynaklanan genetik bir durumdur. Ebeveynlerin erken veya geç çıkan dişleri genetik olarak bebeğe de geçebilir. Erken dönemde  (3-4 aylık) ve geç dönemde (12. Ay ve sonrası) diş çıkaran bebeklerin belirtileri daha yoğun yaşadıkları söylenebilir.  Konu başlığımızda da belirttiğimiz gibi “bebekler nasıl kolay diş çıkarır?” sorusuna maddeler halinde belirttiğimiz tavsiyeleri uygulayarak yanıt bulabilirsiniz.
– Bebeğinize soğuk yiyecekler verebilirsiniz örneğin; meyve püresi 
– Bol sıvı tüketmelerini sağlayıp ishalle birlikte oluşan sıvı kaybını önleyebilirsiniz.
– Eczanelerde ve güvenilir yerlerde satılan plastik diş kaşıyıcılardan alıp buz dolabında beklettikten sonra bebeğinize verebilirsiniz. Hem dişlerini kaşımasına hem de soğuk olduğu için ağrısını hafifletmeye yardımcı olacaktır.
– Bebeğinize Diş kaşıyıcı vermek istemezseniz bunun yerine yine dolapta bekletilmiş havuç ve havuca benzer sert ve soğuk sebze veya meyve verebilirsiniz. Hem vitamin almasına hem de  dişlerini kaşımasına yardımcı olacaktır.
– Anne sütü diş etlerine iyi geldiği için bebeğiniz emerken de rahatlatacaktır.
– Bu dönemde diş eti hassasiyeti olduğu için  bebeğinizi sıcak yiyeceklerden uzak tutmalısınız.   
– Eczanelerde  bulunan ağrı kesici jelleri doktor kontrolünde ve dikkatli bir şekilde kullanılabilir.
-Bebeğinizin diş etlerine temiz ve soğuk bir bez yardım ile masaj yaparak rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir