Hamile Bir Kadının Karşılaştığı Zorluklar

            İnsanın bir bebeğinin doğacak olması, sanırım kucağınıza almadan önce, dünyanın en güzel duygusudur. Aileler arasında bitmek bilmeyen bir telaş, dede, anneanne, babaanne, hala, amca, dayı, teyze olma heyecanı başlar. Herkes sizin üzerinize titrer, bu çok da hoşunuza gider. Bunlar hamileliğin güzel tarafları tabi ki. Bir de zor kısımları vardır.
 
1-Hamileliğin ilk aylarında yaşanılan mide bulantıları ve baş dönmeleri yaşamınızı ciddi anlamda etkileyen hamilelik belirtileridir. Herkesin bildiği gibi, ilk üç ay hamilelik için riskli bir dönemdir ve bu dönemi sağlıklı bir şekilde atlatabilmek için, dikkatli olmak gerekir.
 
2-Hamile kadının hormonları, hamile kaldığı andan itibaren, hızla değişmeye başlar. Bu sizi olduğu kadar, sizinle yaşayan insanları da olumsuz etkiler. Mesela çok duygusal olur, hiç ağlanmayacak şeye ağlar, gereğinden fazla tepki gösterebilirsiniz. Bu her Hamile Bir Kadının Karşılaştığı Zorluklar listesinde her zaman en zor olanıdır. Fakat gayet normal ve geçici bir süreçtir. Hamile eşlerinin bu konuda biraz anlayışlı, destek veren halleri oldukça önemlidir.
 
3-Sürekli kilo alan bir bedene göre, zaman geçtikçe kıyafet bulmak güçleşir ve sinir bozucu bir hal alır. Kadınlar kendilerine göre bir şey kolay kolay yakıştıramazken, çeşitli hamile giyim mağazalarından kıyafet seçme şansları da oldukça fazladır.
 
4-Hamileyken beden temizliği de zorlaşan durumlar arasındadır.
 
5-Fazla kilodan dolayı deforme olan vücudunuzun, belirli bölgelerinde sarkmalar meydana gelebilir. Basenlerde ve bacaklarınızın belirli kısımlarında selülitler, karnınızda çatlaklar, yüzünüzde oluşan kahverengi lekeler gibi can sıkıcı şeyler de illaki olacaktır.
 
            Bu şekilde anlatınca korkunç göründüğünü biliyorum. Ama bu anlattığım tüm zorlukların çözümleri de var. Örneğin karşılaştığınız mide bulantılarına karşı tuzlu krakerler atıştırıp, başınızı biraz daha dik bir pozisyonda tutarak yatabilirsiniz. Ya da oluşan çatlaklara karşı en basit çözümü vazelindir ki bu sorun için geliştirilmiş farklı ürünlerde kullanabilirsiniz. Ağlamalara gelince tabi ki hamile kadın hassas olur, biraz ilgilenilmek her kadının hakkıdır. Özellikle kendi çocuğunu karnında taşıyan bir kadına karşı, hiçbir erkeğin anlayışsız davranacağını düşünemeyiz.
 
            Bunlar zor olsa da, hamileliğin sonunda yaşamınıza minicik ayakları olan, muhteşem bir şey katılacak. O yüzden de bunlara fazla takılmadan, hamileliğin tadını çıkarmak gerekir. O zaman çok daha eğlenceli olduğunu göreceksiniz. Bebeğinizi kucağınıza aldığınızda, zaten tüm yaşanan kötü anlar hafızanızdan tek tek silinecek ve tek düşünebildiğiniz bebeğinizin ağzından çıkacak, tek bir hece ve düşünmek zorunda olduğunuz onun geleceği olacaktır.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir