Çocuklar neden yalan söyler?

            Çocuklar neden yalan söyler? Son zamanlarda çıkan eylemlerden biride çocukların yalan söylemesidir. Çocukların yalan söylemesine ebeveynler oldukça üzülmektedirler ama ebeveynlerin atladığı bir nokta var ki çocuğun yalan söylemesini sağlayan en önemli nokta çocuğun kendisine güvenilmemesi ve bunun çocuğa hissettirilmesidir.
Çocukların yalan söylemesinin en önemli sebeplerinden biri çocuğun kendisine güvenilmemesinden kaynaklanır.
 
            Çocuk kendisine güvenilmediğini hissettiği süreçte yalan söyler bu yüzden ebeveynlere düşen en önemli görev çocuklarına güvenmeleri ve çocuklara güvendiklerini hissettirmeleridir. Çocuklar kendilerine güvenildiğini hissettikleri takdirde yalan söylemeye ihtiyaç duymayacaklardır.

EBEVEYNLERİN COCUKLAR YANINDA YALAN KONUŞMALARI

            Ebeveynler çocuklarının yanında yalan konuştuklarında çocuklar bunları gözlemlenmektedir, çocukların yanında yalan konuşulması çocukların yalana alışmasını sağlamaktadır. Büyüklerinden gördükleri şeyler etkisinde kalan çocuklar onları uygulamaktadır. Yani burada da en önemli görev yine ebeveynlere düşmektedir, çünkü çocuklar çoğu kez etrafında bulunan olumlu ya da olumsuz şeyleri ister istemez alışkanlık haline getirmektedir. Çocukların yanında yalan söylenmesi ve ebeveynlerin yalan konuşmaları çocukların gözünden kaçmamaktadır ve bu da çocukların yalan söylemesi sonucunu çıkarmaktadır.

AŞIRI YALAN SÖYLEYEN ÇOCUKLAR

            Çocukların aşırı bir şekilde yalan konuşmaları ciddi problemler çıkarabilir. Ebeveynlerin bu konuda çocuklarını gözlemlemeleri gerekmektedir, aşırı derecede ve hayalperest bir biçimde yalan konuşan çocuk mutlaka bir pedagog gözetimi altında bulundurulmalıdır. 

            Çocukların çok fazla yalan söylemesi ileride kişiliklerine ve karakterlerine oldukça zarar verecektir. Bu konuda ebeveynlere düşen görev çocuklarına güvenmeleri onların yalan konuştuğunu gördükleri takdirde onlara hissettirmeden o yalanları düzeltmeleri ve mutlaka bir pedagoga başvurmaları gerekmektedir.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir