Yeni Doğan Bebekler Günde Kaç Cc Süt İçmeli

            Yeni anne olan bayanlar bebeklerini kucağına alır almaz acaba sütüm yeterli mi diye düşünmeye başlarlar. Yeni Doğan Bebekler Günde Kaç Cc Süt İçmeli bilmediklerinden sürekli bebeği beslemek isterler. Aynı zamanda etrafındaki insanlar bir sürü şey söylediklerinden yeni anne adaylarının aklı çok karışır.
 
Yeni Doğan Bebeklerin Beslenmesi
 
            Bebeğiniz ilk doğduğunda bir sıvı kaybı olduğundan doğum kilosundan en fazla bir kilo verecektir. Bu normal bir kilo kaybıdır. İlk 15 gün içerisinde bu kaybı bebeğiniz tamamlar. Eğer bir ay içinde 500 gram alıyorsa anne sütü yeterli geliyor demektir. Aynı zamanda eğer bebeğiniz günde 5 sefer idrarını yapıyorsa yine anne sütünün yeterli geldiğini söyleyebiliriz.
 
            Yeni doğan bebeğinizin midesi ilk günlerde bir kiraz büyüklüğündedir. 5-7 ml süt ona yetecektir. İki saatte bir 60 ml süt yeterli olacaktır. Bebeğinizin 3. gününde mide büyüklüğü bir kabuklu ceviz kadar olacaktır. Yine iki saate bir 60-90 ml arasında süt yeterlidir.

            Bebeğiniz bir haftalıkken midesi bir kayısı kadar olacaktır. Aynı şekilde iki saatte bir 60-120 ml arasında süt yeterli olur. Bir aylık olduğunda bebeğinizin midesi bir yumurta büyüklüğüne gelmiş olacaktır. İki saatte bir 60-150 ml arasında süt ile beslemek yeterli olacaktır.
 
            Bu sebeple sizin gözünüze az gibi görünen ilk anne sütü olan kolostrum bebeğiniz için yeterli bir ölçüdür. Bebeğinizi aç diye sürekli beslerseniz süt midesine fazla geldiğinden bebeğiniz kusacaktır. Bebeğiniz midesi gün geçtikçe büyüyecektir. Sizde süt seviyesini gün geçtikçe biraz arttırarak bebeğinizi besleyin.
 
             Her normal bir bebek 1 yaşına gelene kadar kilosunun 150-200 katı anne sütü ya da mama almalıdır. Örnek olarak bebeğinizin kilosu 4 kilo ise alacağı süt miktarı 600-800 ml arasında olmaktadır. Yeni anne olan bayanlar bu hesaplamayı kolayca yaparak bebeğinizi rahatlıkla besleyebilirsiniz.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir