Yeni Doğan Bebeklerde Göz Sağlığı

            Yeni doğan dönemi 28 günlük bir süredir. Bu süre içerisinde bebeğinizin ağladığını fakat gözünden yaş gelmediğini görürsünüz. Bunun nedeni gözyaşı kanallarının oluşum sürecinin devam ediyor olmasıdır. Bebeğiniz bu dönemde dış ortama adapte olma gayreti içerisindedir. Yeni doğan bebeklerde göz sağlığı oldukça hassas davranılması gereken bir konudur.
 
            Her ne kadar görme eylemi anne karnında başlamış olsa da doğumdan sonraki ilk aylarda bebekler ışığa duyarlı değillerdir, sadece kendilerine yakın mesafeleri siyah ve beyaz tonlarında görebilirler. Bunun nedeni ise gelişmekte olan sinir sisteminin henüz tamamlanmamasıdır. Yeni Doğan Bebeklerde Göz Sağlığı anneleri oldukça strese sokan bir konudur. Oysa bu dönem nadir durumlar hariç doktora başvurmadan atlatılabilen dönemlerdir.
 
Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
 
            Özellikle bebeğin gözlerinde sarı mukus şeklinde oluşan akıntılar yeni doğan bebeğin göz sağlığı acısından önem arz eder. Bu akıntının başlıca sebebi gözyaşı kanallarının açılmasıdır. Bu akıntıları düzenli olarak steril bir pamuk yardımı ile silmeniz gerekmektedir. Yeni doğan bebeklerin gelişim aşamalarında bazı durumlar vardır ve doktora başvurulması şiddetle tavsiye edilir.

            Doğuştan kapalı göz kanalları ve dar göz kanalları doktorunuzun vereceği basit egzersizlerle genellikle zaman içerisinde kendiliğinden düzelmektedir. Ancak yeni doğanın gözlerinde şişlik, kızarıklık gibi kendini belli eden belirtiler varsa bu ağır bir enfeksiyonu belirtisi olabilir ve antibiyotik tedavisi gerektirebilir.

            Bunun yanı sıra bebeğinizi gözlemlediğinizde gözlerde büyük açılarda kayma mevcut ise ya da gözün biri hareket ederken diğeri takılıp kalıyorsa, gözün beyaz kısmında sarılık mevcutsa böyle durumlarda muhakkak doktorunuza başvurun. Özellikle gözlerde sarılık mevcut ise zaman kaybetmeyin. Yeni doğanın göz sağlığı için gözlerdeki akıntı, enfeksiyon oluşmasına fırsat verilmeden temizlenmelidir. Kurumuş göz akıntıları için steril pamuk ve kaynatılıp soğutulmuş su kullanmanız önerilir.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir