Üstün Zekâlı Çocuklara Nasıl Davranılmalı?

Dahi mi? Deli mi?
 
             Sıra dışı insanlara hep sıra dışı bakılır. Çünkü toplumdan farklıdırlar ve bu farklılıkları genelde hoş karşılanmaz. Elbette bu fark iyi gibi gözükürken kötü, kötü gibi gözükürken de iyi sonuçlar doğurabilir. Peki, üstün zekâlı çocuklar nasıl olur? Üstün Zekâlı Çocuklara Nasıl Davranılmalı
 
             Kesinlikle çok farklı olurlar. Ve genelde ebeveynler bunu anlayamayıp yanlış şeyler düşünürler. Tamda bu nokta da onlara hangi şekilde davranılması önemli bir konudur. Zekâ seviyesi yüksek olan çocuklar bunu küçük yaşlarda belli edemezler. Aksine normal zekâ seviyesinin altında hareketler yaparlar. Ve anne-baba düşünür: Benim çocuğumda bir şey mi var? Aslında en önemli ayrım da budur zaten. Dahi olan kişilerde biraz delilik vardır.
 
Zekâ Fazlalığı
 
             Yüzyılın dâhisi olarak kabul edilen Einstein okula başlayana kadar konuşamamıştı. Ama bu onu atomu parçalamaktan alıkoymadı. Şu an dünyanın ışıl ışıl parlamasına neden olan ışıkların ilkini bulan Edison, algılama yetersizliği olduğu nedeniyle okuldan uzaklaştırılmıştı. İlla bunların olması çocuğun zeki olduğunu gerektirmez.

            Bilinmesi gereken farklı olmaları. Ve zekâları fazla olduğu için farklı davranırlar. İşte bundan dolayı çocuklara diğerleri gibi olmaları söylenmemelidir. Çünkü o çocuk öyledir bir kere. Kendine ait bir yeteneği vardır. Başka birini taklit etmesi hem yeteneğini kullanamamasına hem de başarısız olmasına sebep olur.

            Bu yüzden onlara iyi davranılmalı. Yeteneklerini kısıtlamak yerine daha iyisi için uğraşılmalı. Yani fren yerine gaza basılmalı. Çocuğun asıl potansiyeli ancak bu şekilde çıkar. Ama farklılıklar da belli bir ölçüdedir. Bir çocuk yaramazsa ve fazla zeki olduğu zannediliyorsa yaramazlığa teşvik edilmemelidir. Zaten zeki olursa yaramazlık yapmanın anlamsız bir şey olduğunu anlayacaktır.
 
Anlayış
 
             Farklı olanları ancak farklı olan anlayabilir. Ön yargılarımızı ve tabularımızı bir kenara bırakıp iyimser düşünmeliyiz. Empatiyi iyi bir biçimde yaparsak sorun olmaz. Yüksek zekâya sahip çocukların değerini iyi bilmeli ve gelecekte bize neler sunabileceklerini düşünmeliyiz. Unutmamalıyız ki büyük şeyler küçüklerin toplamından oluşur.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir