Çocuklar İçin Sosyal Aktivite Tavsiyeleri

            Şehir hayatının yaygınlaşması ile birlikte apartmanlardan çıkamayan bir nesile sahip olduk maalesef. Yakın geçmişte sokaklarda koşup oynayan çocukların yerini günümüzde bilgisayar başında büyüyen, asosyal çocuklar yerini aldı. Değişen bu şartlar ile beraber, çocukların sosyalleşmesi adına birçok aktivite de günümüz anne babalarının hizmetine sunulmuştur. Çocuklar İçin Sosyal Aktivite Tavsiyeleri için bir kaç çözüm önerisi bulunmaktadır;
 
– Spor aktiviteleri;

             Çocukların bedensel ve zihinsel gelişimlerinin en önemli unsuru sportif faaliyetlerdir. Spor faaliyetleri ile çocuklar daha sağlıklı büyüyüp gelişirken, spor yapmanın bilinci ile ileriki yaşlarında kötü alışkanlıklara ( Sigara kullanımı, alkol kullanımı, uyuşturucu kullanımı) olan meyilleri de ciddi olarak azalmakta hatta hiç olmamaktadır. Sportif faaliyetler sayesinde çocuğunuz ilgi alanı olan spor dalında hem kendini geliştirmiş olup, hem de aynı spor dalı ile ilgilenen arkadaşlar edinip, sosyalleşecektir. Ve bu sosyalleşmenin meyvesini de emin olun ki uzun yıllar sürecek dostluklar ile pekiştirecektir. Basketbol, futbol, voleybol, hentbol gibi sporların yanı sıra, yaz aylarında yüzme sporları da alternatifler arasında olup, jimnastik, bale gibi sanat içeren sporlarda çocuğunuzun ilgi alanına ve meyline göre tercih edilebilecek alanlar arasında yer almalıdır.
 
– Dil okulları;

             Okul adı geçince çocukların tepkisini çekse de, dil okulları hem yabancı dil öğrenme açısından hem de sosyalleşme açısından ebeveynlerin imdadına koşan kurumlardır. Bir yandan çocuğunuz yabancı dil öğrenirken, diğer yandan dil okulunda ki arkadaşları ile daha sosyal bir birey olacak, bir diğer yandan da dil okulunun bünyesinde bulundurduğu çeşitli sosyal aktivitelerden de yararlanmış olacaktır.
 
 
– Tiyatro eğitimi;

             Sanatın en önemli dallarından biri olan tiyatro eğitimi ve şan dersleri de çocuğunuz için düşünebileceğiniz önemli sosyal aktivitelerden birisidir. Yeteneklerin küçük yaşlarda çıktığını düşünürsek, çocuğunuzu göndereceğiniz bu sanat eğitimleri sayesinde hem sosyalleşmesini, hem de sanatın içinde olan bir birey olmasını sağlayabilirsiniz. Tiyatronun yanı sıra resim ve müzik kursları da çocuğunuzun gözlediğiniz yeteneğine göre alternatifler arasında mutlaka yer almalıdır. Unutulmamalıdır ki sanat toplumların yaşam damarlarından biridir.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir