Çocuklara Televizyonun Verdiği Zararlar

            Çocuklar hayatımızda olan en değerli varlıklarımızdır. Onları dışarıdaki ve içerideki bütün tehlikeleri karşı korumak anne ve babaların görevidir.Evin içinde tehlike oluşturan şeylerden biri olan televizyon da çocuklarımızı olumsuz etkiliyor. Özellikle 0-3 yaş çocuklarımız, uzun süre televizyonun karşısında kaldığı için olumsuz sonuçları da beraberinde getiriyor.

            Çocukların çok fazla zamanını alarak onları oyunlardan, zihinsel olarak gelişimlerinden, uzaklaşmasına sebep oluyor. Okuldaki başarıyı da büyük ölçüde etkileyen televizyon, birçok çocuğumuzda da dikkat eksikliğine neden olup, zaman hırsızı olabiliyor.Birçok televizyon programını veya çocuk kanalında çizgi film izleyen çocuklar oradaki kişileri veya yaratıkları rol- model alarak, hırçın, öfkeli ve kontrol edilemez bir kimliğe bürünüyor.
 
             Elbette ki televizyon izlemeli çocuklar. Yalnız buna sınır ve kısıtlama getirerek. Sadece anne ve babalara düşen bu görev, çocuklar için çok önemli bir konudur. Çocuklara yaşlarına uygun programlar izletilmeli ve her zaman kontrol edilmelidir. Televizyonun dışındaki güzel etkinlikleri çocuklarınıza öğretirseniz, bu zamanlama sizin için daha kolay olacaktır. Çocuklarınızla ilgiyi ve alakayı kesmeyin. Onlarla bolca vakit geçirin. O zaman emin olabilirsiniz ki televizyon izlemekten kendisi vazgeçecektir.
 
 Çocuklara Televizyonun Verdiği Zararlar konusunu maddeler halinde toparlarsak;
 
1- Odaklanmayı etkileyip dikkat eksikliğine neden oluyor.
 
2- Fiziksel aktivite yapmasına engel oluyor.
 
3- Uyku düzenlerini etkiliyor.
 
4- Çocukların iletişim kurmasını engelleyip, asosyal biri yapıyor.
 
5- Kendisine uygun olmayan programları izlediği zaman agresif ve hırçın davranmasına neden oluyor.
 
6- Aktif öğrenmeyi bastırıp beyin gelişimini olumsuz etkiliyor.
 
7-Yemek düzenlerini etkiliyor.
 
8-Çocuklarimizi yalnızlaştırıp, içine kapanık biri olmasını sağlıyor.
 
9-Reklamlarda ki oyuncakları görüp, sürekli bir şey istemelerine neden oluyor.
 
            Yani kısaca çocukları kendi gözetiminiz altında, sizin belirlediğiniz saatlerde, eğitici programlar izlemesini sağlayın. O zaman çocuklarınız daha başarılı, daha sakin ve insanlarla ilişkisi daha güçlü bir birey olacaktır.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir