Bebekler Nasıl Uyutulur

Bebeklerin uyku düzeni nasıl olmalı? 

            Bebekler doğduklarında dış dünyaya alışmaları için belirli bir zamana ihtiyaç duyarlar. Dünyaya ilk kez gözlerini açan bebeklerin beslenme ve uyku düzenleri bu alışma evresinin en önemli konularıdır. Anne, ilk defa kucağına aldığı bebeğini her yarım saatte bir beslemekle bu alışma sürecini başlatır. Bebekler ilk zamanlarda beslenme esnasında uyurlar. Bu beslenme sırasında uyuma durumu ilk dört ay, annenin uyutmak için herhangi bir yöntem kullanmasını gerektirmez. Bu durum bebeklerin uyku düzeni için önemli bir süreçtir.

            İlk ay her yarım saatte bir beslenen bebek yarım saatte bir uyuyacak demektir. İlerleyen aylarda beslenme 1 saat,2 saat aralıklarla olacaktır. Bu da bebeklerin uyku vakitlerinin ve düzenlerinin değişmesi anlamına gelir. Bu nedenle ilk aylarda beslenme ile uyuyan bebek, günün hangi saatlerinde besleniyorsa her gün beslenme saatini atlamadan beslemek ve uyku düzenini bu şekilde dengelemek gerekmektedir.

Bebeklerin Beslenme İle Uyku İlişkisi

            Bebeklerin ilk dört aylık süreci doldurduktan sonra uyku ve  beslenme aralığı 3 saatlik aralıklarla olur. Ancak 4 aylık sürecini dolduran bebek beslenmeyle uyuyamayabilir. Bunun için genellikle anneler çocuğu beşikte, kucakta veya ayakta sallama yöntemlerini uygularlar. 

Bebekler Nasıl Uyutulur? 

            İlk 4 ayını dolduran bebek beslenme esnasında uyumayabilir. Çünkü bebekler bir alışma sürecindedir ve bu süreç boyunca uyku düzeni değişmesi de normaldir. Uyumayan bebeği genellikle anneler sallama yöntemiyle uyutmaya çalışırlar. Bu yöntem etkili olsa da bazen sallama uzun sürer. Oysaki bebekler anneleri uyutmak istediği saatte uyumuyorsa bebeğin uykusunun gelmesi beklenir. Bebeği uykuya zorlamak hem bebeği hem anneyi yıpratır. Bebekler bu ilk aylarda gaz sancısı yasarlar ve diş çıkardıkları için uyuyamazlar. Bu dönemde annelerin sabırlı davranmaları ve uyku konusunda esnek davranmaları gerekir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir