Kelle Paça Çorbası Nasıl Yapılır?

            Çoğu insanın severek ve iştahla tükettiği, çoğu insanında kelle paça adını duyar duymaz tiksintiyle yaklaştığı aslında mineral ve vitamin açısından oldukça zengin olan bu çorba sağlık açısından da oldukça faydalı ve sıklıkla tüketmeniz gereken bir yemek türüdür. İçerisinde bulunan kollajen, protein, mineraller ve kolesterol bu çorbayı oldukça önemli bir besin haline getirmektedir.

            Özellikle kollajen kanser hastaları için tüketilmesi gerekmektedir. Yağ oranı oldukça yüksek olan bu besinin özellikle çocukluk döneminde daha fazla tüketilmesi tavsiye edilmektedir. İçerisinde bulunan D vitamini sayesinde kemik gelişimine katkısı da oldukça yüksektir. Kilo almak isteyen kişiler tarafından da tercih edilen bir çorbadır. İçerisinde bulunan yağ ile sağlıklı bir şekilde kilo alımına yardımcı olmaktadır. Fakat aşırı tüketildiği takdirde kalpte yağlanmaya neden olmaktadır. Birçok faydası bulunan çorbanın tarifi aşağıda verilmektedir.

Malzemeler

1 adet kelle (dana, koyun, kuzu, keçi, oğlak)
4 adet ayak (dana, koyun, kuzu, keçi, oğlak)
5-6 diş sarımsak
3-4 yemek kaşığı sirke (arzuya göre azaltılıp çoğaltılabilir)
1 adet limon
Tuz
Kırmızı pul biber

Yapılışı

            Kelle ve ayaklar güzelce temizlenip yıkanır. Tercihen üzerinde kıl kalmaması için ocakta tütsülenebilir. Kellenin dişleri kırılıp çıkartılır, kelle ikiye ayrılır. Ayaklarda parçalanır. Daha sonra derin bir düdüklü tencere içerisine kelle ve ayaklar koyulur, üzerini geçecek kadar su ilave edilir. Kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte bir saat haşlanır. Haşlanan kelle ve ayaklar soğuması için bir kaba alınır. Haşlama suyunun içinde kemik parçaları kalmaması için temiz bir tülbent ve süzgeç yardımıyla süzülür ve ayrı bir kaba alınır. Soğuyan kelle ve ayakların etleri küçük küçük parçalanır.

            Daha sonra kellenin beyni çıkartılır, çıkartılan beyin isteğe göre çorbaya ilave edilebilir ya da ayrı tüketilebilir. Parçalanan etler ve haşlama suyu tencereye alınıp 15-20 dakika kadar daha kaynatılır. Sarımsaklar temizlenip tuz ile ezilir. Limon suyu ve sirke ilave edilerek güzelce karıştırılır. Hazırlanan bu karışım kaynamakta olan çorbaya ilave edilir. 2-3 dakika sonra kapatılır. Üzerine kırmızı pul biber ekilerek sıcak olarak servis edilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir