Lakros Nedir?

            Lakros, her sporcunun küçük ve katı plastikten yapılmış topu taşıyabildikleri, ucunda bir ağ olan sopalarla oynanılan bir spordur. Sporun amacı topu karşı takımın kalesine sokmaya çalışmaktır. İki takım halinde oynanan bu spor farklı bölümlerle farklı sayıda sporculardan oluşur. Erkekler açık havada oynayacak ise takımlar onar oyuncudan, kapalı da ise altışar oyuncudan oluşur. Bayanlar da on iki kişiden oluşan takımlarla oynamaktadır. Futbolda olduğu gibi her gol bir puan olarak sayılmaktadır. Ama Amerika Birleşik Devletleri Profesyonel Lakros Ligi Major League Laccrosse‘da 15 yard mesafesinde atılan gollere 2 sayı verilmektedir. Berabere biten normal maç süreleri uzatmaları oynayarak kazananı belirler.

Dünya’da ve Türkiye’de Lakros Sporu

            Kuzey Amerika da ortaya çıkmasına rağmen Kanada’da oldukça rağbet gördüğü için ulusal spor olarak oynanmaya başlanmıştır. Lakros Amerika Birleşik Devletleri’mde de hızla gelişen bir spor olmuştur. Ülkemizde ise lakros sporu son yıllarda gelişmiştir. Turkish Lacrosse Association adlı herhangi bir kar amacı gütmeyen bir kuruluş altında spor kulüpleri ve milli takımlar bulunmaktadır. Ülkemizde ki lakros kulüplerine örnek olarak İstanbul Sultans LC,Ankara Knights LC,İzmir Warriors gösterilmektedir.

Lakros Nasıl Oynanır?

            Çağcıl lakros da erkekler çim ve suni çim üzerinde mücadele ederler. Takımlar; Üç hucum, Üç orta saha, Üç defans ve bir kaleciden oluşur. Erkeklerde ki spor kıyafetleri sporcuların başlarını, omuzlarını, kollarını ve ellerini rakip sporculardan gelen Laccrosse sopalarından korumaktadır. Bayanların spor kıyafetlerinde ise; sadece gözü koruyacak bir gözlük vardır. Bunun nedeni ise Laccrosse sopaları ile rakip sporcuya müdahaleye bir tolerans olmamasıdır. Bayanlar Laccrosse’da sadece kalecide kask vb. koruyucular bulunmaktadır. Bayanlar lakros müsabakalarında bir diğer fark ise orta sahada 2 oyuncu daha fazla bulundurarak takımların on iki kişiden oluşmasıdır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir