Futbolda 10 Kusurlu Hareket

            Futbol hepimizin bildiği tüm dünyada milyonlarca izleyicisi, hatta hastası olan bir spordur. Bu spor, profesyonel olarak ilk defa İngilizler tarafından oynansa da, birçok ülkede yaygınlık göstermeyi başarmış, federasyonları kurulmuş, ülkenin en önemli kişiliklerini etkilemiş ve maddi bütçesi de astronomik boyutlara ulaşmıştır. Futbolun bu denli heyecan yaratmasının sebebi tabi ki eğlenceli ve bütün kuralları ile kendine bağlayıcı bir organizasyon olmasıdır.

            Futbol, Telefon numarasını ezbere bilmeyen milyonlarca insanın, tuttuğu takımın on bir oyuncusunu hatta efsanevi kadrosunu ezbere sayabilmesi gibi tuhaf ve önemlidir aslında. Bir meşin topun, kale adı verilen o çerçeveden içeri girme anı birçok insana derdini unutturan bir olaydır. Hele hele iki ülke takımının milli maç adı altında yapılan müsabakalarını, sefere çıkarmışçasına bir ruhla izlemek futbolun nasıl garip bir oyun olduğunu anlatıyor aslında.
 
            İşte bu çok sevilen, oynayanların ve oynatanların milyonlar kazandığı spor dalını daha eğlenceli hale getirmek için binlerce futbol takımı ve ülke ligleri kurulmuştur. Daha sonra yarışı arttırmak ve daha profesyonel bir ruh kazandırmak amacı ile futbolun kuralları değişikliklere uğramıştır. Bunlardan bazıları da Foul kurallarıdır. Futbolcuların diğer sporcuya kural dışı müdahale etmesi ve karşılığında sarı ve kırmızı kartla ihtar alması Futbolda 10 Kusurlu Hareket olarak görülmüştür. İşte o 10 kusurlu hareket.
 
10 Kusurlu Hareket

1. Rakibe tekme atmak veya teşebbüs etmek
 
2. Rakibe çelme takmak veya teşebbüs etmek
 
3. Rakibin üstüne doğru sıçramak
 
4. Rakibi engelleyici şarj etme durumu
 
5. Rakibe vurma
 
6. Rakibini itme
 
7. topu kazanmak için topa doğru müdahale ederken toptan önce rakibe müdahale etme.
 
8. Rakibini tutma durumu
 
9. Rakibine tükürme
 
10. Topa elle müdahale etme durumu
 
            Oyun esnasında bu saydığımız hareketlerden birisi uygulanırsa hakem kartına başvurabilir ve futbolcuyu kırmızı kartla oyundan ihraç edebilir.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir