Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

            Günümüzde moda olan spor yapmak herkesin ulaşabileceği bir aktivite olmuştur. Fakat spor yapmak ve doğru spor yapmak tamamen farklı dallardır. Spor yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır bu hususlara dikkat edilmediği takdirde eklem sakatlıkları başta gelmek üzere birçok kalıcı sağlık sorunuyla karşılaşılabilir. Elbette doğru yapılan spor yanlış yapılana göre kat, kat daha fazla verim sağlamaktadır. Doğru spor yapmak için;
 
Spora başlamadan 1,5-2 saat önce yemek kesilmeli

             Yaptığınızı sporu daha verimli bir şekilde yerine getirebilmek için spor esnasında midenizin boş olması gerekmektedir. Fakat enerji ihtiyacınızı karşılanması için mutlaka en fazla 3-4 saat önce yemek yenilmelidir. Eğer bu hususlara dikkat edilmezse sindirim problemleriyle karşılaşılabilinmektedir.
 
Isınma Hareketleri

             Sporu yapacağınız yere gitmeden önce ve gittikten sonra mutlaka ısınma hareketleri uygulamaya çalışın. Esneme hareketleri ve kısa bir koşu, ağır bir spor öncesi veriminizi fazlasıyla arttırmakta yardımcı olur. Yapmamanız durumunda ise başta Kramp olmak üzere bazı sakatlıklarla karşılaşmanız muhtemeldir.
 
Sınırlarınıza Dikkat Edin

             Vücut yapınıza, yaşınız ve sahip olduğunuz hastalıkları göz önüne alarak ağırlık kaldırmaya özen göstermelisiniz. Dikkat edilmemesi sonucunda birçok eklem hastalığı ve sakatlanmayla karşılaşılabilinmektedir. Ayrıca! Hafta içi yoğun iş temposuna sahip kişilerin hafta sonunda vücutlarına fazla yüklenerek spor yapmaları da bu sorunlara sebep olabilmektedir.
 
Açık/Temiz Havada Spor Yapmaya Çalışın

             Temiz hava sizin veriminizi arttırmada etkili olduğu gibi açık havada güneşin etkisiyle alınılan D vitamini sporunuza etki eden önemli bir etkendir.
 
Doğru Kıyafet

             Spor yaparken size ’’yakışanı’’ değil sizi ’’rahat’’ ettireni giymelisiniz bu sayede daha rahat hareket edip zorlu hareketleri yaparken daha az zorlanırsınız.
 
Profesyonel Yardım Alın

             Eğer spor yapmaya yeni başlıyorsanız kesinlikle profesyonel yardım almaktan çekinmemelisiniz. Çünkü vücut yapısına göre yapılan spor değişkenlik göstermektedir. Bu sayede yaptığınız spor daha verimli olur.
 
Düzenli Spor Yapın

             Her hafta farklı günler spor yapmak yerine her hafta aynı günler spor yapmayı tercih edin. Ayrıca unutmayın ki 1 gün de yapılan ağır bir spor yerine yapılan 2 günlük hafif bir spor daha faydalıdır.
 
Öğün Atlamayın Düzenli Beslenin

             Spor yapmanın altın kuralı sayılan beslenme asla aksatılmalıdır. Mümkünse profesyonel birisine danışılıp uygun beslenme tablosu çıkarılmalıdır.
 
Spor Esnasında Su Tüketin

             Su içmek kasların dayanıklılığını arttırdığı için kesinlikle egzersiz esnasında su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Aşırıya kaçılmayıp spor boyunca 500ml içmek yeterli olmaktadır. Spor yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar kişilere göre farklılık gösterildiği için mutlaka bir profesyonele danışmaya özen gösteriniz. Özellikle kendinize uygun olan sporu bulmak için yağ oranınızı, kas oranınızı, su miktarınızı belirleyin ve onlara uygun hareket edin.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir