Diyojen Sözleri

Dünyayı anlama ve hayata farklı bakış için bazen ufak detaylara dikkat etmek yeterlidir. Diyojen de hayatın kalbine dokunabilen insanlardan biriydi. Ünlü filozof Diyojen kimdir Diyojen fıçısıyla meşhur olan bir filozoftur. Diyojen hayatı bir fıçı içerisinde geçerken insanlara da hayatı anlama açısından çok farklı dersler vermeyi ihmal etmedi. Diyojen kimdir Diyojen klinik felsefesinin kurucusudur. Sinop’ta doğmuştur ve Korint’te ölmüştür.

Diyojen hayatı boyunca medeniyeti reddederek doğa ile iç içe yaşamayı kendisine ilke edinen filozoflardan birisidir. Birçok konuda Diyojen sözleri hala insanlar tarafından sıkça kullanılmaktadır. Antik çağ filozofu olan Diyojen sözleri ile felsefesinin yayılmasını sağlamıştır. İlk zamanlar sürgün edilen babası ile birlikte Yunanistan’a gitmiş sonrasında medeniyete karşı çıkarak köpeksi bir hayat yaşamaya karar vermiştir. Köpeksi anlamına gelen “kynikos” adını alıp din, dil, ırk gibi birçok alanda medeniyeti ve gelenekleri reddetmiştir. Büyük İskender’in bile saygı duyduğu imparator olmasaydı onun yerinde olmak istediğini söylediği rivayet edilir.

Diyojen korsanlar tarafından kaçırılarak Xienedes isminde bir adama satılarak Korint’e gelmiş ve sonrasında bu adamın iki oğluna öğretmenlik yapmıştır. Bu süreçte sokaklarda yaşamadığı ve ev ortamında normal yaşantı sürdüğü öne sürülüyor. Ölümüne dair birçok ayrıntı yer alıyor. Bunlar arasında bir kuduz köpeğin ısırması, kendi nefesini tutarak intihar etmesi, çiğ ahtapot yeme alışkanlığı gibi birçok rivayet bulunuyor. Hangisinin gerçek olduğu kesin olarak bilinmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir