Yunus Emre Sözleri

Yunus Emre kimdir? Sorusuna, 13. Yüzyılın sonu ile 14. Yüzyılın başlarında yaşamış, tasavvuf şiirinin en iyi temsilcisi olarak gösterilen bir şairdir cevabı verebiliriz. Kimi araştırmacılara göre Karamanlı, kimi araştırmacılara göre ise, Sarıköy’de yaşadığı tahmin edilmektedir. Eserlerinin bazılarında, Anadolu’nun her karışını gezdiği hatta Mevlana’yı gördüğü anlaşılmaktadır.

Yunus Emre Kimdir dendiğinde, 82 yıl yaşamış ve 1320 yılında hayatını kaybetmiş bir Türk İslam düşünürü akla gelmektedir. Şiirlerinde, genellikle tasavvuf ağırlıklı olup, kullandığı dil ise halk dilidir. Hoşgörüye verdiği önem, mısralarında geçen kelimelerden belli olmaktadır.

Türkçeyi çok iyi kullanmasını bilen şair, Allah sevgisini kalbinde yaşatan bir halk adamıdır. Yunus Emre hayatı boyunca, Allah sevgisine ulaşabilmek için çaba sarf etmiş ve bu uğurda ömrünü adamıştır.

Şiirlerinde, Allaha ulaşmak ve onun uğrunda bir ömür geçirmek gibi konular ağırlıklıdır. Ünlü halk şairi öyle çok sevilmiştir ki, adına anıtları yapılan Anadolu’nun birçok köşesi vardır. Şiirlerinde genellikle aruz ölçüsünü kullanmıştır. Yunus Emre hayatı boyunca edindiği deneyimlerini ve yaşanmışlıklarını anlatan 2 önemli eser bırakmıştır. Birincisi, Risalett-ün, kincisi Divan’dır.

Büyük İslam düşünürü, şiirlerinde güzel sözler ile anlattığı birçok hoş görü mesajı vermiştir. Bu mesajlar da, insana verilen değerde anlatılmaktadır. Başkalarının hakkını yememeyi, içinde Allah sevgisi barındırmayı ve Allah yolunda gitmeyi tavsiye etmektedir.

Yunus Emre’nin güzel sözler ile dolu şiirlerinin anlamına varan insan, yaşadığı hayatında değerini bilmektedir. Allah sevgisini yüreğinde hisseden ve kalbinde kötülük barındırmayan insanların, huzura varacağı, şiirlerindeki mısralardan anlaşılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir