Ahmet Yesevi Sözleri

Sayfa içeriği: Sayfamızda güzel sözler, Ahmet Yesevi sözleri, anlamlı cümleler, Yesevi cümleleri, anlamlı cümleler, pek güzel sözler bulunmaktadır.

Ahmet Yesevi Sözleri

Ahmet Yesevi’ye ait güzel cümleler, anlamlı sözler sayfamızda.

Kitabına eğilmiş çocuk, aşını pişiren kadın, tarlasını süren çiftçi, tezgahtaki sanatkar; fenalık düşünmeye vakit bulamaz. ( Ahmet Yesevi )

Himmet, yardım kuşağını sıkı sıkıya beline sarmayan insan, dünyâya meyl ve muhabbetten kurtulamaz. Allah yolunda göz yaşları dökerek ağlamadıkça, Allahü teâlâya âit ince sırlara kavuşamaz ve bu yolda ilerlemesi mümkün değildir. ( Ahmet Yesevi )

  • Malının çokluğu dillere destan olan Kârûn bile, malının hayrını, faydasını göremedi. Nihâyet toprak altında yok olup gitti. ( Ahmet Yesevi )

Ey dostlar! Sakın ha cahil olanlarla dostluk kurmayınız. ( Ahmet Yesevi )
Nefse uymak yolunda bulunan kimse rüsvâ olmuştur. Artık, yatıp kalkarken onun yoldaşı şeytandır. ( Ahmet Yesevi )

Akıllı ve uyanık bir kimse isen, dünyaya gönül bağlama. Şeytan seni kandırıp dünyaya meylettirirse, seni emri altına almış demektir. Bundan sonra felaketten felakete sürüklenirsin de hiç haberin olmaz. ( Ahmet Yesevi )

Günahlar sebebiyle, paslanan gönüllerin kurtuluşu Allahü teâlâya çok tövbe, istigfâr etmek, her zaman Allahü teâlâyı düşünmek, O?nun râzı olduğu, beğendiği işleri yapmak ve hiçbir zaman O?ndan gâfil olmamakla mümkündür( Ahmet Yesevi )

Malının çokluğu dillere destan olan Kârûn bile, malının hayrını, faydasını göremedi. Nihâyet toprak altında yok olup gitti.

Nefse uymak yolunda bulunan kimse rüsvâ olmuştur. Artık, yatıp kalkarken onun yoldaşı şeytandır.

Günahlar sebebiyle, paslanan gönüllerin kurtuluşu Allahü teâlâya çok tövbe, istigfâr etmek, her zaman Allahü teâlâyı düşünmek, O’nun râzı olduğu, beğendiği işleri yapmak ve hiçbir zaman O’ndan gâfil olmamakla mümkündür.

Gariblere merhamet etmek, Resûlullah’ın sallallahü aleyhi ve sellem sünnetidir. Nerede bir garib görsen, ona olan merhametinden dolayı gözyaşların akmalıdır.

Kafir bile olsa hiç kimsenin kalbini kırma. Kalb kırmak, Allahü tealayı incitmek demektir.

Aşk kapısını Mevlam açınca aşk geldi bana değdi. Toprak eyledi beni bekle dedi boynumu eğdirdi. Yağmur gibi melamet oku değdi bana. Ok saplandı yüreğime, bağrımı deştim o okla ben işte bu gün.

Gönlüm katıdır benim, dilim acıdır. Sahte alimler Kuran okumaz, malım yok ben canımı harcarım. Haktan korkarım ben ateşe düşmeden pişmişim Hakk yolunda.

Kafir bile olsa hiç kimsenin kalbini kırma. Kalb kırmak, Allahü tealayı incitmek demektir. ( Ahmet Yesevi )

Ahmet Yesevi kimdir? Кaɾahanlılaɾ’ın hüküm süɾdüğü çağlaɾda Oɾta Asya’nın iktisadî, sosyal, siyasî ve medenî hayatında önemli biɾ yeɾ tutan, Tüɾkistan şehɾi yakınlaɾında Sayɾam kentinde doğmuştur. Ahmet Yesevî, Divan-ı Hikmet adıyla yüzyıllar sonra derlenecek olan Hikmetleri aracılığıyla Türklere İslam’ı kolaylaştırarak Ьenimsetmiştir.Hayatı ve ilmiyle yarınlara ışık olan bir alimdir.

immet, yardım kuşağını sıkı sıkıya beline sarmayan insan, dünyâya meyl ve muhabbetten kurtulamaz. Allah yolunda göz yaşları dökerek ağlamadıkça, Allahü teâlâya âit ince sırlara kavuşamaz ve bu yolda ilerlemesi mümkün değildir.

Malının çokluğu dillere destan olan Kârûn bile, malının hayrını, faydasını göremedi. Nihâyet toprak altında yok olup gitti.

Gönlü kırık, zavallı ve garib birini görürsen, yarasına merhem ol. Onun yoldaşı ve yardımcısı olmaktan çekinme.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir