Kendi Düşen Ağlamaz Ne Demektir?

Sosyal bir varlık olan insan kişisel nedenlere ya da çevresel faktörlere bağlı olarak zaman zaman hata yapabilmektedir. Bu hatalar genelde yapılırken kişi tarafından fark edilmez. Aile bireyleri, arkadaşlar ya da tanıdıklar dışarıdan bir göz olarak hata konusunda uyarıda bulunma hakkına sahiptirler. Bir kişi, ona hata yaptığı söylendiğinde halde bunu dikkate almaz ve kendi bildiği yolu izlemeye devam ederse sonuçlarına da katlanmak zorundadır. Bu gibi olaylarda kendi düşen ağlamaz atasözü  kullanılmaktadır.

Çevresindeki insanların uyarılarına aldırış etmeyen ve bunun sonucunda hata yapanlar; bunun için sadece kendilerini suçlamalı ve hatalarının bedelleri ile yüzleşmelidirler. Hata yapıldığı gibi sonuçlarının da üstesinden gelinmeli, şikayet edilmemeli ve bu sebeple başka hiç kimse suçlanmamalıdır.

Kendileri ile yüzleşebilen kişilerin hataları zaman içerisinde azalacaktır. Çünkü tecrübeden ders çıkarmak zaman içerisinde daha başarılı ve mutlu bir yaşam akışına doğru yol almak demektir. Kendi düşen ağlamaz sözleri bize derin anlamlar dolu bakış açısı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir