Seo Nedir Nası Yapılı

SEO Nedir?
            Search Engine Optimization ya da kısa adıyla SEO açılımında da belirttiği üzere arama motoru optimizasyonu işlemleridir. Yani arama motorlarının kullandığı botların web siteleri en iyi şekilde tarayabilmesi,  dolayısıyla bu web sitelerinin arama sonuçları listesinde üst sıralarda yer alması için yapılan işlemlerdir.

            SEO, web sitelerinin normal yollarla ulaşamayacağı popülerliğe, normal gözüken yollar kullanarak ulaşma sanatıdır. İsmi duyulan ve daha meşhur olan bu web siteleri arama motorlarında üst sıralarda bulundukları için daha çok kullanıcı çeker ve dolayısıyla internet reklamcılığından daha büyük paylar alırlar.

SEO Kullanımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
            SEO kullanımı ve yapımı sırasında dikkat edilmesi gereken üç temel konu arama bot ve motorlarına olan uygunluk, web sitesi içinde ve dışında yapılan SEO çalışmaları ve kullanıcıların sitedeki deneyimlerdir.

Arama Bot ve Motorlarına Uygunluk
            Arama bot ve motorlarının web sitesini kolay ve hızlı bir şekilde taraması, o sitenin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer edinmesi için önem taşıyan kriterlerden biridir. Web sitesinin açılış hızının arttırılması, uygun bir site haritasının oluşturulması, şifreleme gibi yöntemlerle arama botlarının siteye girişinin engellenmemesi, yönlendirme ayarlarının iyi yapılması gibi yöntemler bu amaca hizmet eden SEO çalışmalarına örnektir.

Site İçi ve Dışı SEO Kullanımı
            Web sitesinde kullanılan içerik ve paylaşımların hepsi eşsiz ve kullanıcıların yararına olmalıdır. İçeriklerin popüler olan konu veya fazla aratılan konularla ilgili olması, zararlı ve gereksiz backlink kullanımından kaçınılması ve doğru backlink yönetimi yapılması web site içinde ve dışında yapılan SEO kullanımlarındandır.

Kullanıcıların Site Tecrübesi
            Kullanıcıya yardımcı olan sitelerin sayfayı terk etme sayısı fazla, oturum zamanı ve kullanılan sayfa sayısının az olmasına neden olduğu için bu durum sitenin arama sonuçlarındaki yerini olumsuz etkileyecek ve reklam gelirlerinin azalmasına sebep olacaktır. Sadece SEO çalışması yapılarak kullanıcının hiçe sayılması yarardan çok zarar getirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir