E Ticaret Seo Nedir?

Gelişen teknoloji ile artık bütün işler internetten halledilir oldu. Bu, kimi zaman ders almak için kullanılıyor, kimi zaman ise mağazadaki ürünleri satmak için. İşte bu konuda teknolojinin özellikle firmalara çok faydası dokunabiliyor. Siparişlerini otomatize etmekten, ürünlerini düzenlemede veya yeni stratejiler planlamada güncel teknikler çok iş görüyor. Seo ’da bunlardan birisidir. Kısaca search engine optimization yani arama motoru optimizasyonudur.

Sizin de bildiğiniz gibi bilgisayarlar, arama motorları ve yapay zekalar belirli programlama dillerini kullanırlar. Firmalarda onlara istediklerini yaptırabilmek için belirli teknikler kullanırlar. İşte arama motoru optimizasyonu burada devreye giriyor. Herhangi bir arama motorunda üst sıralarda yer edinebilmek için e-ticaret firmalarının arama motoru optimizasyonu yapmaları artık zorunluluk haline gelmiştir. Çünkü günümüzde internet üzerinde arama yapan kullanıcıların %80’i aradıkları sonuca ilk sayfada ulaşıyorlar. Bu da büyük bir trafik kaynağı sağlamak demektir. Hem de ücretsiz! Firmaların arama sonuçlarında ilk sayfada çıkmak için kullandıkları birçok yöntem vardır. Başlıca olanları şu şekildedir:

Anahtar Kelime Kullanımı 

Satılmak istenilen ürünün tam olarak ne olduğunu açıklayan kalıba denir. Örnek vermek gerekirse, kullanıcılar bir ayakkabı almak istediklerinde genellikle ”kırmızı spor ayakkabı” diye arama yaparlar. Burada türünü, rengini ve bazı zamanlar markasını bile doğrudan arama kutusuna yazabilirler. İşte anahtar kelimeler bu kullanıcıların sıklıkla kullandıkları kalıplaşmış ifadelerdir. E-ticaret firmaları da bunu bildikleri için, ürünlerinin açıklamalarında bu anahtar kelimelere yer verirler. Yazılan metine göre değişmekle birlikte anahtar kelimelerin metinlere olan oranı %5 ile %8 arasındadır. Bu şekilde ilk ve en önemli adımı atmış olurlar. 

Başlıklar

Aynı anahtar kelimelerde olduğu gibi satmaya çalıştıkları ürünü tam olarak açıklayacak ifadelere ürünlerin başlıklarında yer verirler. Arama motorları bir sayfanın içeriğini anlamak için ilk olarak sayfadaki başlığa bakarlar. Bu şekilde sayfanın içeriğine karar verip kullanıcılara yaptıkları arama ile en alakalı olan sonuçları verirler. Firmalarda ürünlerini arama sonuçlarında öne çıkarmak istedikleri için sayfanın başlığında veya ürünlerin başlığında ürünlerini tam olarak tanımlayacak anahtar kelimelere yer verirler.

Sayfa Url’si

Sayfa url’si de tıpkı başlıkları gibi arama motorlarının öncelikli olarak baktığı yerdir. Bu şekilde sayfada bulunan ürün veya hizmetin içeriğini net olarak algılayabilir. ”Kırmızı spor ayakkabı” örneğinin url’si www.ornekmagaza.com/kirmizi-spor-ayakkabi olarak gösterilebilir. 

Görseller

Arama motorları sonuçlarını sadece metinlere değil görsellere göre de sıralayabilir. Bunun için firmalar satış sayfalarında kullandıkları resimlerin isimlerini ürünü açıklayacak şekilde koyarlar.
(Kırmızı-spor-ayakkabı) gibi. 

Yapılan veya yapılabilecek çalışmalar sadece bunlarla kısıtlı değildir. Ekstra olarak meta etiketleri, backlink, sayfa yapısı ve tasarımı, site kalitesi ve buna benzer bir sürü çalışma vardır. Burada bir uzmandan yardım almak veya kendinizi durmadan geliştirmeniz gerekmektedir. Çünkü arama motorları sürekli gelişen ve güncellenen yapılardır. Bu yüzden onların trendlerini anlayabilmek ve arama sonuçlarında öne çıkabilmek için devamlı takip edilmelidir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir